Pożegnanie jesieni reż. Mariusz Treliński

Weekend z Witkacym w filmach

Weekend z Witkacym w filmach. W programie 15 października „Pożegnanie jesieni” Mariusza Trelińskiego, a dzień później „Mistyfikacja" Jacka Koprowicza. Seanse będą poprzedzone pokazem dokumentu  „Witkacy ID” Dariusza Pawelca.

Sobota, 15 października

 

15.10 (sobota) godz.18.00 Pożegnanie jesieni reż. Mariusz Treliński (1,38 h)

„Przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia” - te słowa Witkacego mogłyby służyć za motto jego powieści „Pożegnanie jesieni" i filmu Mariusza Trelińskiego pod tym samym tytułem. Debiutancki utwór młodego reżysera do dziś uchodzi za najlepszą ekranową adaptację prozy autora „Szewców”. Trelińskiemu udało się dzięki ogromnej wrażliwości plastycznej zakląć w ruchome obrazy obsesyjne motywy twórczości Witkacego.
(FilmPolski.Pl)

Witkacy ID reż. Dariusz Pawelec (28 min)

Kim był Stanisław Ignacy Witkiewicz? Czy teraz 70 lat po jego śmierci potrafimy na to pytanie odpowiedzieć? Czy rozumiemy jego dziwność, perwersje i nienasycenie? Czy jesteśmy w stanie rozszyfrować i zrozumieć jego gry z tożsamością i wizerunkiem. Esej filmowy zrealizowany z użyciem współczesnej technologii (np. wykorzystano filmy nagrywane telefonem komórkowym) kreśli duchowy wizerunek pisarza widziany oczami współczesnych badaczy Jego twórczości interpretatorów Jego dzieła.. (materiał producenta)

Niedziela, 16 października

 

16.10 (niedziela) godz.18.00 Mistyfikacja reż. Jacek Koprowicz (1,44 h)

„Mistyfikacja” to odważna próba nowego spojrzenia na tajemniczą i wielokrotnie podważaną śmierć Witkacego w 1939 roku. Autor scenariusza i reżyser – Jacek Koprowicz, twórca kultowego polskiego horroru pt. „Medium”, proponuje nową wersję wydarzeń, w której jeden z największych prowokatorów i skandalistów XX wieku, nie popełnił samobójstwa i przez lata ukrywał się w mieszkaniu swojej kochanki Czesławy. (materiał producenta)

Witkacy ID reż. Dariusz Pawelec (28 min)

Kim był Stanisław Ignacy Witkiewicz? Czy teraz 70 lat po jego śmierci potrafimy na to pytanie odpowiedzieć? Czy rozumiemy jego dziwność, perwersje i nienasycenie? Czy jesteśmy w stanie rozszyfrować i zrozumieć jego gry z tożsamością i wizerunkiem. Esej filmowy zrealizowany z użyciem współczesnej technologii (np. wykorzystano filmy nagrywane telefonem komórkowym) kreśli duchowy wizerunek pisarza widziany oczami współczesnych badaczy Jego twórczości interpretatorów Jego dzieła..(materiał producenta)

  • Bilet na seans cena: 5 zł
  • dla posiadaczy biletu na wystawę wstęp wolny

Wideo / zdjęcia

Komentarze