wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:03

wroclaw.pl strona główna

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS Scena społeczna w ramach AfryKamery

Organizatorzy zapraszają do spotkania wokół ważnych tematów, które poruszamy w ramach tegorocznej wrocławskiej edycji AfryKamery po projekcji wybranych filmów. Wstęp na debaty bezpłatny, bilety w cenie od 12 PLN (przy zakupie 4 biletów na festiwal:

Program & bilety.

TEMATY DEBAT:

  • EKOFEMINIZM i zaangażowanie kobiet w ochronę przyrody po filmie "Czarne Mamby" | RPA
  • MIGRACJE i polityki migracyjne w Europie po filmie „Dopóki mogę iść" | Ghana, Serbia
  • Dziewczyny i kobiety w czasie wojny po animacji „Nadola" | Angola
  • LIDERKI i POLITYCZKI po filmie „Nie ma prostej drogi do domu" | Sudan Południowy

Przy zakupie minimum 4 biletów, pojedynczy bilet w cenie 12 zł.

18.11. godz. 18:00 spotkanie wokół tematów ekofeminizmu i zaangażowania kobiet w ochronę przyrody.

Gościnie: posłanka Małgorzata Tracz, etnolożka Marta Nowakowska i Anna Kozicka ze Stowarzyszenia 9dwunastych Prowadzenie: Iwona Frydryszak, Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja W 2013 r. podczas szczytu polowań na rogi nosorożców powstały Czarne Mamby, kobiece jednostki antykłusownicze, rekrutowane z okolicznych społeczności, pracujące na terenie Parku Narodowego Kruger w RPA.

W dokumencie Leny Karbe poznajemy kilka członkiń tej formacji, które nierzadko narażają swoje życie w obronie zwierząt i dzi kiej przyrody . Dla jednych to zajęcie z wyboru, które daje im sprawczość i niezależność, dla innych ogromna odpowiedzialność i jedyna szansa na otrzymanie wynagrodzenia, z którego utrzymują całe rodziny. Oprócz bezsprzecznej wartości ochrony dzikiej fauny, reżyserka pokazuje też jeszcze jeden bardzo ważny wątek – wciąż obecne wykorzystywanie czarnej społeczności przez białych.

19.11. godz. 15:00 spotkanie w temacie migracji i polityk migracyjnych w Europie.

Gościnie - Agata Ferenc, etnolożka pracująca w obszarze migracji i uchodźctwa obecnie związana z Fundacją Ocalenie Urszula Glensk - profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Zaangażowana w działania pomocowe na pograniczu polsko-białoruskim oraz walkę o przestrzeganie praw osób z doświadczeniem uchodźczym. Prowadzenie: Iwona Frydryszak, Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja Strahinja i Ababou to młode małżeństwo z Ghany, które opuściło swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Wielokrotnie deportowani, trafiają do obozu dla uchodźców w Serbii, gdzie każde z nich inaczej wyobraża sobie dalszy pobyt w tym miejscu.

Gdy Strahinja pracuje jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, stara się o angaż do lokalnej drużyny fu tbolowej i myśli o pozostaniu w Serbii, Ababou postanawia opuścić obóz i męża, i dostać się do Wielkiej Brytanii. Stefan Arsenijević w swoim przejmującym i tragicznym filmie podjął niezwykle aktualny temat. To jedna z tysięcy dramatycznych historii uchodźców, o których słyszymy, czytamy i które obserwujemy codziennie. Opowieść jest alegorycznym retellingiem „Strahinja Banović”, słynnego serbskiego średniowiecznego poematu epickiego.

SOBOTA | 19.11.2022 po filmie Nyaola spotkanie w temacie dziewczyny, kobiety w czasie wojny z przedstawicielkami Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja i Kalejdoskop Kultur Debiutancka animacja José Miguela Ribeiry została oparta na opowiadaniu „Black Box” autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia: babci Leleny, jej córki Nayoli i jej wnuczki Yary. Bardzo ważny i trudny, wizualnie znakomicie zrealizowany film animowany, przypominający nam o wyniszczającej sile, której niestety wciąż jesteśmy świadkami i uczestnikami.

20.11. godz. 15:00 spotkanie o wielkiej roli kobiet w kreowaniu historii współczesnej Afryki.

Akuol de Mabior, córka dr Johna Garanga de Mabiora (1945-2005), lidera Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu, wiceprezydenta Sudanu i pierwszego prezydenta Sudanu Południowego oraz Rebekki Nyandeng de Mabior, polityczki, bojowniczki o pokój i równe prawa dla kobiet stworzyła dokument pokazujący trudną historię Sudanu poprzez historię własnej rodziny.

Szczególną uwagę poświęciła matce, nazywanej przez rodaków Matką Narodu, którą obserwujemy w różnych momentach jej pracy na rzecz prawdziwie wolnego Sudanu, ale także podczas zwyczajnych, codziennych czynności. Film znakomicie ukazuje wielką siłę kobiet, a także te wartości, które w życiu są naprawdę ważne. ZAPRASZAMY! Zapraszamy na wrocławską odsłonę AfryKamery.

W 2022 roku festiwal współorganizowany jest ponownie przez Fundacje FilmGramm, Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja (m.in. projekt Lelenfant / Brave Kids) oraz DCF.

REPERTUAR Scena społeczna w ramach AfryKamery

  • Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Miejsce