Plakat Festiwalu

19. Millennium Docs Againts Gravity Wrocław

Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce wraca do Wrocławia! Organizatorzy zapraszają do Dolnośląskiego Centrum Filmowego już od 13 maja.

19. Millennium Docs Against Gravity to doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata. Przed nami polskie premiery obsypanych nagrodami produkcji, niezapomniane filmowe podróże, spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.

Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat – „Rethink Everything” zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo”, reż. Richard Dale, Nigel Walk. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania.

Dwanaście produkcji z całego świata zawalczy o nagrodę Grand Prix Dolnego Śląska, ufundowaną przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Po uroczystej gali wręczenia nagrody odbędzie się pokaz głośnego filmu „Nawalny”. Reżyser towarzyszył rosyjskiemu opozycjoniście podczas słynnych wydarzeń, które zaważyły o jego życiu. Publiczność również wskaże swojego ulubieńca, który otrzyma statuetkę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Festiwal to nie tylko godziny spędzone w kinowym fotelu. Szereg wydarzeń towarzyszących, wśród których znaleźć można warsztaty tańca, degustacje i koncerty, rozszerzą doświadczenia o wszystkie zmysły. Akademie Dokumentalne - zarówno dla dzieci, jak i dla seniorów - pozwolą wejść w świat dokumentu nowym widzom. W programie znalazły się również specjalne pokazy w ramach cyklów Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Podczas drugiego festiwalowego weekendu odbędzie się premiera wrocławskiego filmu “(Nie)zwykły Manhattan”.

Film – będący podróżą po niezwykłych wieżowcach, zwanych potocznie „sedesowcami”, od ich piwnic po dachy – śledzi różnorodność mieszkańców i opowieści kryjących się w budynkach. W filmie pojawia się chociażby pani Maria, w której mieszkaniu ukryto słynne 80 milionów Solidarności, jej sąsiedzi, a także fotograf Chris Niedenthal, który wykonał tu w latach 80. ikoniczne zdjęcie.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem – Filipem Janerką, historykiem architektury Michałem Dudą i fotografem Chrisem Niedenthalem. Na festiwalu gościć będziemy również nominowaną do Oscara reżyserkę Hannę Polak, która spotka się z publicznością po pokazie jej poruszającego filmu „Anioły z Sindżaru”.

Z Włoch przyjedzie do Wrocławia Alessandro Melazzini, twórca dokumentu o historii muzyki italo disco. O swojej debiutanckiej produkcji zatytułowanej „Lombard” opowie reżyser Łukasz Kowalski. Na scenie dołączą do niego bohater i bohaterka filmu - właściciele prawdopodobnie największego lombardu w Europie, mieszczącego się w Bytomiu. Pełny program festiwalu: www.mdag.pl Bilety dostępne od 28.04 w kasach kina oraz na www.dcf.wroclaw.pl.

Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Po raz dziewiętnasty zapraszamy w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. 19. edycja Millennium Docs Againts Gravity odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-22 maja, w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

Komentarze