HER Docs Online Film Festiwal

HER Docs Online Film Festiwal

HER Docs online, to digitalowa odsłona HER Docs Film Festival – festiwalu twórczości filmowej kobiet, którego pierwsza (fizyczna) edycja odbyła się w marcu tego roku w warszawskiej Kinotece.

To także nowa inicjatywa, a w niej wyjątkowe filmy dokumentalne autorstwa kobiet i spotkania w nowej, digitalowej odsłonie.

Program festiwalu:

  • Ewa nie chce spać - reż. Pia Hellenthal
  • Nie zapomnij mnie - reż. Sun Hee Engelstoft [polska premiera]
  • Wyspa głodnych duchów - reż. Gabrielle Brady
  • Bóg ma wolne w niedzielę - reż. Leona Goldstein
  • Urodzona w Evin - reż. Maryam Zaree [polska premiera]

Wydarzenie dostępne na stronie.

Niestety, pandemia pokrzyżowała plany i nie możemy, tak jak w zeszłym roku, spotykać się w jesienne wtorki w salach warszawskiej Kinoteki.

Organizatorzy zapraszają na wspólne oglądanie filmów tam, gdzie każda/y z Was czuje się bezpiecznie. Podczas HER Docs ONLINE obejrzycie pięć pełnometrażowych filmów dokumentalnych.

Trzy z nich to niezaprzeczalne hity pierwszej edycji HER Docs Film Festival - niejednokrotnie pytałyście i pytaliście nas, czy będzie można je jeszcze zobaczyć, a my spełniamy Wasze życzenia! Wybrałyśmy też dla Was dwa nowe filmy, które pokażemy premierowo.

Pięć filmów w programie to pięć różnorodnych historii oraz pięć wyjątkowych reżyserek, które tym razem zabiorą nas w podróż m.in. do Berlina, Iranu, Rwandy, Korei Południowej, a nawet na odległe antypody. Każda z tych opowieści jest inna i na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niewiele je łączy. Jednak filmy te wybrałyśmy dla Was przede wszystkim ze względu na bijącą z ekranu siłę ich bohaterek, a także wrażliwość reżyserek w ich obrazowaniu.

Ale punktem wspólnym jest jeszcze jedna ważna idea. „Polityczne jest prywatne, a prywatne polityczne” jak pisze Michał Matuszewski w opisie filmu „Nie zapomnij mnie”. Dziś hasło feministek z lat 60. ubiegłego wieku na powrót stało się niezwykle aktualne.

Odbieranie kobietom prawa wyboru, czy prześladowania osób LGBTQ+ drastycznie przypomniały nam, że wobec systemowego ograniczania wolności grupom marginalizowanym nigdy nie powinnyśmy/iśmy pozostać obojętne/i. Wszystkie filmy w programie HER Docs ONLINE na swój sposób dotykają tego problemu.

Komentarze