MKF online: „Kraina miodu”

MKF online: „Kraina miodu”

Po raz pierwszy zapraszamy do Młodzieżowego Klubu Filmowego online na dokument. Tym razem – 2 czerwca – będziemy rozmawiać o „Krainie miodu”, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska.

Film zdobył liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury), został nominowany do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy. 1 czerwca wprowadzenie do filmu na Facebooku DCF przedstawi Tadeusz Kokurewicz.

2 czerwca godz. 17.15 spotkanie na Zoomie
Link do pokoju. (hasło: DCF)

Temat związków człowieka z przyrodą pojawia się w kinie dokumentalnym nieustannie. Różni twórcy często w sposób wyidealizowany przedstawiają ideał prostego życia, pozbawionego sztucznych potrzeb. W „Krainie miodu” nie spotkamy się jednak z tego typu podejściem.

Zamiast niego dokonujemy niejako skoku w inną czasoprzestrzeń – widz zostaje postawiony w centrum świata, którego istnienia mógł się nie spodziewać. Fabuła koncentruje się na życiu głównej bohaterki – Turczynki urodzonej w 1964 roku, opiekującej się swoją matką w jednej z niezamieszkałych macedońskich dolin.

Pewnego razu do doliny przyjeżdża wielodzietna rodzina ze stadem krów i postanawia osiedlić się w jej sąsiedztwie. W pewnym momencie, tak jak bohaterka, zaczynają oni interesować się pszczelarstwem, które traktują jednak zupełnie odmiennie.

Widz zostaje zaproszony do świata, który można określić jako prymitywny. Przyglądanie się szeregowi postaci, jest jednak doświadczeniem na wskroś oczyszczającym, chociaż nie łatwym. Bezpośredniość obrazu utwierdza nas w przekonaniu, że jest to uczciwy dokument, powiedzielibyśmy "uczciwy do bólu".

Widzimy się, jak dotąd, w pierwszy wtorek miesiąca. Zapraszamy do rozmowy na Zoomie o godz. 17.15.

Komentarze