Deva

Deva

Nastolatka kradnie na pogrzebie wieniec żałobny i próbuje go sprzedać. Może sama umarła, tylko tego nie czuje? Po porażeniu prądem z suszarki do włosów w życiu Kato zaczynają się dziać zaskakujące rzeczy. A może tylko chciałaby w nie wierzyć, jak każde dziecko spragnione nadnaturalnych zdolności i niezwykłych zdarzeń?

Debiut Petry Szöcs zainspirowała historia trzyletniej albinoski z sierocińca w Devie, gdzie film nakręcono. Dziewczynka, która pojawia się w pierwszej dokumentalnej scenie, wierzyła, że urodziła się na cmentarzu. W głównej roli występuje tu jednak aktorka  jej białe rozwiane włosy i oczy migotliwe jak szkiełka w kalejdoskopie chcą nas zahipnotyzować.

Katalizatorem zmian stanie się dla Kato przyjaźń z Bogi, wolontariuszką zatrudnioną w domu dziecka, która obudzi w niej kobiecość. Na pograniczu Rumunii i Węgier, gdzie mieszają się języki i tożsamości, Petra Szöcs znalazła ciekawy grunt dla studium postaci, dorastania w prowincjonalnym, zaniedbanym miasteczku, nad którym górują ruiny mitycznej twierdzy. 

Adriana Prodeus.

Komentarze