Pokazu filmu „Podwójne życie Weroniki”

Pokazu filmu „Podwójne życie Weroniki”

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na ostatnie przed wakacjami spotkanie z mistrzami polskiego kina w ramach cyklu „Polskie palmy w Cannes". 27 czerwca zaprezentowany zostanie film „Podwójne życie Weroniki” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Obsypany nagrodami w Cannes film był pierwszą zagraniczną produkcją reżysera.

Metafizyczny dramat z 1991 roku opowiadający o żyjących w Polsce i Francji dwóch dziewczynach, które choć nie wiedzą o sobie nawzajem, to łączy je magiczna więź, zdobył w Cannes aż trzy nagrody: Nagrodę FIPRESCI, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Złotą Palmę dla Irène Jacob.

Film opowiada o uczuciu, jakiego doświadczają dwie młode kobiety o tym samym imieniu, urodzone tego samego dnia, mające niemal identyczne życiorysy i zainteresowania, ale mieszkające w różnych krajach – Weronika w Krakowie, a Veronique w Clermont-Ferrand. Kobiety nic o sobie nie wiedzą, odczuwają jednak niezrozumiały niepokój. 

W ramach cyklu „Polskie palmy w Cannes" prezentujemy filmy, które zdobyły uznanie jury francuskiego Festiwalu Filmowego w Cannes. Projekcjom towarzyszą prelekcje, które wprowadzą widzów w tematykę filmu. 

Bilety na pokazy w cenie 5 zł będzie można zakupić w kasach Centrum Historii Zajezdnia przed seansem.

Szczegóły Pokazu filmu „Podwójne życie Weroniki”

Premiera 15 maja 1991
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Scenariusz Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Obsada
  • Irene Jacob
Muzyka Zbigniew Preisner
Operator Sławomir Idziak
Projekt Halina Dobrowolska
Tytuł oryg. Podwójne życie Weroniki
Kraj Polska, Franca, Norwegia
Gatunek dramat psychologiczny
Rok 1991
Długość 96 min

Komentarze