„Aktorzy prowincjonalni” w Centrum Historii Zajezdnia

„Aktorzy prowincjonalni” w Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na kolejne spotkanie z mistrzami polskiego kina w ramach cyklu "Polskie palmy w Cannes". 23 maja zaprezentowany zostanie film "Aktorzy prowincjonalni", który uznaje się za debiut reżyserski Agnieszki Holland. Film został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Cannes w 1980 roku. 

Fabuła filmu opowiada o przybyciu znanego warszawskiego reżysera do małego, prowincjonalnego miasteczka, w którym ma przygotować inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie". Miejscowy zespół teatralny ma zaprezentować sztukę na regionalnym festiwalu. Rolę głównego bohatera dostaje najzdolniejszy aktor w zespole – Krzysztof (Tadeusz Huk). Szybko orientuje jednak, że dla reżysera przedstawienie jest tylko kolejnym szczeblem na drabinie jego kariery. Krzysztof buntuje się przeciwko jego podejściu, jednak nie ma on nic do powiedzenia. Swoje rozterki przenosi on na sprawy domowe.

W ramach cyklu „Polskie palmy w Cannes" prezentujemy filmy, które zdobyły uznanie jury francuskiego Festiwalu Filmowego w Cannes. Projekcjom towarzyszą prelekcje, które wprowadzą widzów w tematykę filmu. 

Bilety na pokazy w cenie 5 zł będzie można zakupić w kasach Centrum Historii Zajezdnia przed seansem.

Szczegóły „Aktorzy prowincjonalni” w Centrum Historii Zajezdnia

Premiera 10 sierpnia 1979
Reżyseria Agnieszka Holland
Scenariusz Agnieszka Holland, Witold Zatorski
Obsada
  • Jerzy Stuhr
  • Adam Ferency
  • Halina Łabonarska
  • Tadeusz Huk
  • Iwona Biernacka
Muzyka Andrzej Zarycki
Operator Jacek Petrycki
Projekt Bogdan Sölle
Kostiumy Ludwika Niśkiewicz
Tytuł oryg. Aktorzy prowincjonalni
Kraj Polska
Gatunek obyczajowy, psychologiczny, dramatyczny
Rok 1978
Długość 104 min

Komentarze