Kino Ukraina: „Kiedy upadają drzewa”

Kino Ukraina: „Kiedy upadają drzewa”

Kolejne spotkanie z najnowszym kinem ukraińskim. 16 marca (sobota) o godz. 20.00 pokażemy pełnometrażowy debiut reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk „Kiedy upadają drzewa”. Krytycy okrzyknęli go "świeżym powiewem ze Wschodu" i "prawdziwym odrodzeniem kina ukraińskiego".

Dramat koprodukcji polsko-ukraińsko-macedońskiej jest pełnometrażowym debiutem reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Scenariusz filmu zdobył Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sikorą

muzykiem zespołu Karbido, kompozytorem, założycielem niezależnej oficyny wydawniczej Hermetyczny Garaż. Nasz gość jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników polsko-ukraińskiej kooperacji kulturalnej, m.in. dzięki wieloletniej współpracy z najwybitniejszymi postaciami ukraińskiej kultury oraz jako organizator Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA.

Wideo / zdjęcia

Komentarze