Filmowy Festiwal Wolności

Filmowy Festiwal Wolności

Już we wrześniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpoczną się pokazy Filmowego Festiwalu Wolności. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości DCF przypomni najważniejsze polskie filmy minionych dekad. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje z zaproszonymi gośćmi, wspólnie wybierzemy najlepszy polski film stulecia.

Organizatorzy przygotowali 35 pokazów filmowych, większość z nich we wrocławskim kinie DCF, ale projekcje i spotkania festiwalowe zaplanowano także w Jeleniej Górze (kino LOT), Wałbrzychu (kino Apollo) i Legnicy (kino Piast).  Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia towarzysząc dzięki dotacji fundacji KGHM oraz wsparciu zarządu województwa będzie bezpłatny.

- W naszych kinach pokażemy arcydzieła polskiego kina - zapowiada Katarzyna Majewska, kuratorka festiwalu. Jako instytucja filmowa nie możemy lepiej świętować stulecia odzyskania niepodległości. Zależy nam także na tym, aby nasi widzowie byli współtwórcami naszego festiwalu. Dlatego ogłosiliśmy plebiscyt, w którym Dolnoślązacy wybiorą najlepsze polskie filmy wszech czasów. Te obrazy również zaprezentujemy w DCF i w innych naszych kinachdodaje Majewska.

Filmowy Festiwal Wolności będzie też - jak zapowiadają jego organizatorzy - okazją do spotkania ze znakomitymi twórcami i znawcami polskiego kina. 

Wybrane filmy dotykają całego spektrum tematów ważnych dla naszej historii i przyszłości, od rozrachunków z naszą przeszłością, przez proste dylematy codziennego życia, po nasz stosunek do takich pojęć i wartości jak wolność, godność człowieka, solidarność, niezależność, tożsamość.

Program

Komentarze