Spirobus – bezpłatne badania płuc we Wrocławiu

Spirobus – zapisy na bezpłatne badania płuc we Wrocławiu

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia ponownie wyruszy w trasę na akcję bezpłatnych badań płuc we Wrocławiu. Fundacja współdziała w tym przedsięwzięciu z Polską Profilaktyką oraz Polską Federacją Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

24 lipca na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie do profilaktyki chorób układu oddechowego.

Problem społeczny

Pomimo malejącej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, a przede wszystkim na raka płuca. Jest również podstawowym czynnikiem rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach także przyczynia się do pogorszającej się kondycji płuc Polaków. 

Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę, a 2,5 mln na POChP. Niestety połowa chorych na astmę i ponad ¾ chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jak przebiega badanie

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu można rozpoznać POChP, a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.

W trakcie każdego badania na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który udzieli też fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego. 

Spirobus będzie stacjonował we Wrocławiu 24 lipca przy ulicy Łódzkiej 28, między godz.i 10.00 a 16.30, przy siedzibie partnera akcji. Mimo że udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać na czternaście dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Dokładna lista ze wszystkimi lokalizacjami badań znajduje się na stronie organizatora.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Spirobus

Łódzka 28,  Wrocław

Komentarze