Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 - zgłoś swoje działania

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 – zgłoś swoje działania

Wrocław przygotowuje się do organizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku odbędzie się już 18. edycja tego wydarzenia.

Organizatorzy zapraszają do współpracy instytucje oraz przedsiębiorstwa, które chcą się przyłączyć do współtworzenia tegorocznego ETZT. Jak co roku stolica Dolnego Śląska bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT), który trwa od 16 do 22 września.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnym wydarzeń całej kampanii jest Dzień bez Samochodu przypadający na 22 września (niedziela). Hasłem tegorocznego ETZT na całym kontynencie „Chodź z nami!”, a we Wrocławiu podkreślane są jego dwa aspekty. Jednym jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu miejskim, drugim zaś uczestnictwo w życiu miasta osób z niepełnosprawnościami, które ciągle muszą mierzyć się z różnego rodzaju barierami. 

Zaproszenie do współorganizacji ETZT

W tym roku miasto przeprowadziło otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych na koordynację obchodów ETZT; wygrała go Wrocławska Fundacja Filmowa, znana z organizacji wydarzeń kulturalnych i społecznych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, w tym m.in. festiwalu MIASTOmovie, czy cyklu pokazów Polish Cinema for Beginners, a także z Dolnośląskich Spacerów Filmowych. Ten ostatni sposób poznawania przestrzeni publicznych idealnie wpisuje się w tegoroczne hasło ETZT i na pewno będzie mocno obecny wśród wydarzeń Tygodnia. Fundacja rozpoczyna właśnie rozmowy z instytucjami, przedsiębiorstwami oraz organizacjami, które na co dzień funkcjonują w rejonie pl. Kościuszki oraz wzdłuż ul. Świdnickiej, i które chciałby się przyłączyć do współorganizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu we Wrocławiu.

- Świętowanie we wspólnej przestrzeni jest okazją do zaprezentowania się, budowy więzi i marki miejsca wspólnie z mieszkańcami oraz sąsiadami funkcjonującymi na tej samej ulicy – podkreśla Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. - Zapraszamy zatem do współpracy oraz do obecności w ramach Tygodnia, a wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Julią Bartosz pod adresem e-mail bartosz@wrocff.com.pl.

Można zgłaszać najróżniejsze działania: społeczne, edukacyjne, kulturalne, przedsiębiorcze. Ważne, aby wiązały się z celami ETZT oraz odbywały się od 16 do 22 września – najlepiej w przestrzeni placu Kościuszki i ulicy Świdnickiej. Mobilność jest ważna dla wszystkich, a niemal każda aktywność jest z nią związana. Warto to dostrzec i wyeksponować. Dla tych, którym się to uda, plac Kościuszki w Dzień bez Samochodu stoi otworem.

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze