III Wrocławskie Forum Senioralne

III Wrocławskie Forum Senioralne

26 czerwca w godz. 10.00-15.00 w Domu Technika „NOT” przy ul. Piłsudskiego 74 we Wrocławiu zaplanowano III Wrocławskie Forum Senioralne. W programie m.in.: wykłady, dyskusje, bezpłatne badania i konsultacje, koncert, pokaz mody z muzyką na żywo czy konkurs z nagrodami.

„Barwy starości, czyli jak być szczęśliwym po 60-tce?” – na to pytanie spróbują odpowiedzieć goście III Wrocławskiego Forum Senioralnego. Wydarzenie organizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskie Centrum Seniora we współpracy z Gazetą Wrocławską.

Forum odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Tematem przewodnim trzeciej edycji Wrocławskiego Forum Senioralnego będą szeroko rozumiane zdrowie i aktywność. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie wymaga zgłoszenia ani rejestracji.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają seniorów, ekspertów w dziedzinie gerontologii, organizacje i instytucje działające na rzecz osób starszych, media, firmy komercyjne, kadrę akademicką oraz studentów.

Harmonogram

  • 10.00-10.15 Powitanie i rozpoczęcie III Wrocławskiego Forum Senioralnego
  • 10.15-10.45 Wykład I: dr hab. n. med. Dariusz Kałka |„10 kroków do zdrowia mężczyzny i szczęścia jego kobiety”
  • 10.45-11.45 Panel I: Mężczyzna 60+, czyli jak być zdrowym i aktywnym na emeryturze?
  • 11.45-12.15 Przerwa kawowa
  • 12.15-12.45 Wykład II: dr Maria Kmita |„Precz ze spokojną starością”
  • 12.45-13.45 Panel II: Kobieta 60+, czyli jak być zdrową i aktywną na emeryturze?
  • 13.45-14.15 Przerwa kawowa
  • 14.15-15.00 Pokaz mody 60+ z koncertem (muzyka na żywo)
  • 15.00 Zakończenie

Panel I: Mężczyzna 60+, czyli jak być zdrowym i aktywnym na emeryturze?

Moderator: Robert Migdał (Gazeta Wrocławska) – absolwent politologii oraz kryminalnej ekspertyzy dokumentów na UWr. Przez ostatnie 20 lat pracy dziennikarskiej napisał setki artykułów oraz wydał 3 książki. Od 2005 roku pracuje w „Gazecie Wrocławskiej”. W 2010 roku był nominowany do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii „wywiad” za rozmowę z Wandą Ziembicką o Wojciechu Jerzym Hasie − „W życiu trzeba wszystkiego spróbować”. Na początku 2011 roku zdobył pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie im. Macieja Szumowskiego za reportaż „To nie jest kraj dla starych ludzi?”.

Panel II: Kobieta 60+, czyli jak być zdrową i aktywną na emeryturze?

Moderatorki: Kamila Polańska-Wasik – pedagog, doradca zawodowy, wykładowca. Koordynatorka projektów: Wrocławska Karta Seniora i Miejsca Przyjazne Seniorom. Koordynatorka Wrocławskich Dni Seniora i projektu „Szkoła Liderów”.

Ilona Zakowicz – Rzecznik Seniora i Opiekuna, koordynatorka ds. zarządzania informacją i kontaktu z mediami we WCRS - WCS, gerontolożka, kulturoznawczyni, andragożka, wykładowczyni, autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych o tematyce senioralnej.

Kardioseksuologia

Pierwszy z wykładów poprowadzi dr hab. n. med. Dariusz Kałka, kardioseksuolog, kierownik Pracowni Kardioseksuologii Katedry Patofizjologii UM we Wrocławiu, który od lat bada czynniki ryzyka zaburzeń erekcji. Może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w leczeniu problemów natury seksualnej u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

W praktyce klinicznej wykorzystuje nowoczesne, nieinwazyjne metody leczenia i z pasją pomaga pacjentom wracać do męskiej sprawności oraz zdrowia. Z jego inicjatywy wprowadzono kardioseksuologię do przedmiotów nauczanych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Śmiechoterapia

Drugi wykład poprowadzi dr Maria Kmita, która od 2009 roku zajmuje się badaniem humoru. Obecnie tworzy program śmiechoterapii dla pacjentów. Ponadto wraz z prof. Liburą z Uniwersytetu Wrocławskiego robi badania nad humorem w internetowych memach.

Od 2015 roku prowadzi autorskie warsztaty humoru dla dzieci i dorosłych w ramach Humour4Work. Warsztaty odbywają się w przedszkolach, szkołach, kawiarniach, na miejskich plażach, a także w firmach. Od 2017 roku prowadzi pierwszy na świecie fakultet śmiechoterapii dla przyszłych lekarzy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce przeprowadziła śmiechoterapię dla pacjentów Kliniki Psychiatrii we Wrocławiu. W ramach projektu „Śmiech a zdrowie” prowadzi warsztaty śmiechoterapii dla wrocławskich seniorów.

Koncert

Specjalnie dla gości Forum zagra Mirek Bieliński, artysta związany z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem, gdzie rozwija swoją muzyczną pasję. Wokalista i autor tekstów, jego debiutancki album „Na lepsze dni” ukazał się 30.11.2016 r. Na płycie znajduje się 10 kompozycji Tomka Szczepanika. W produkcję albumu zaangażowany był ceniony w branży muzycznej, współproducent utworu „Barcelona” zespołu Pectus – Daniel Maczura. Autorska płyta „Na lepsze dni” w dniu premiery pokryła się złotem, sprzedając się w nakładzie ponad 16 tys. szt.

Pokaz mody z muzyką na żywo

Podczas Forum nie może zabraknąć akcentów związanych z modą i urodą. Mirek Bieliński będzie akompaniował modelkom i modelom-seniorom, którzy zaprezentują się w trzech odsłonach: w stylu sportowo-swobodnym, codziennym, casualowo-spacerowym, formalno-koktajlowym.

Moderatorka: Aleksandra Kucharska

Podczas pokazu wskazówek dotyczących mody 60+ udzielą: Krystyna Bałakier i Aleksandra Kucharska.

Konkurs z nagrodami

Dla uczestników Forum przewidziane zostały także: poczęstunek, stanowiska partnerskie z ofertą dla seniorów, bezpłatne badania i konsultacje specjalistów, konkurs z nagrodami, płyty Mirka Bielińskiego z autografem, materiały informacyjne i promocyjne.

Lokalizacja

Budynek NOT

Piłsudskiego 74, 50-020 Wrocław

Komentarze