Borneo – prelekcja Arkadiusza Wyrostka

Borneo – prelekcja Arkadiusza Wyrostka

Przez dżungle, bagna, góry i jaskinie tajemniczego malezyjskiego Borneo organizatorzy zapraszają na spotkanie z Arkadiuszem Wyrostkiem – podróżnikiem, pasjonatem muzyki, fotografii, przyrody, zabytków oraz poznawania ginących kultur i najnowszych technologii, który – jak sam o sobie mówi – ma naturę współczesnego Bieguna z książki Olgi Tokarczuk. Tym razem zabierze nas w „podróż” na Borneo, która – po Grenlandii i Nowej Papui – jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie.

Oto, co mówi o niej sam Arkadiusz Wyrostek:

„Nazwa Borneo od dzieciństwa pobudzała moją wyobraźnię i wydawała się tak bardzo nieosiągalna, odległa, egzotyczna. Malezyjskie Borneo (składające się ze stanów Sarawak i Sabah) jest jak z powieści Josepha Conrada (Józef Teodor Konrad Korzeniowski) – to wyspa jeszcze w dużym stopniu dziewicza, z nieprzebytymi deszczowymi dżunglami równikowymi, zamieszkana przez dzikie plemiona potomków łowców głów…

Piękne i surowe pasma górskie, dziewicze puszcze deszczowe, niezwykłe formacje skalne oraz tajemnicze jaskinie przytłaczające ogromem i pięknem nacieków. Jeśli podróżnikowi dopisze szczęście, to zobaczy na wolności: orangutany, nosacze, ciekawe gatunki ptaków (np. tukany) i raflezję (Bukietnica Arnolda), zwaną przez miejscowych ludzi „trupim kwiatem”, osiągającą 100 cm średnicy i 10 kg wagi. Przyrodę Borneo ukochał sobie i popularyzował w znakomitych filmach dokumentalnych brytyjski biolog David Frederick Attenborough. 

Wstęp wolny.

Lokalizacja

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego

Rynek 58, 50-116 Wrocław

Komentarze