Laboratorium Historii Najnowszej – Teofil w konspiracji

Laboratorium Historii Najnowszej, czyli „historia w działaniu”

Laboratorium historii najnowszej to „historia w działaniu” – połączenie wiedzy ukrytej w muzealnych gablotach z popularyzatorskim warsztatem. Muzeum Pana Tadeusza zaprasza młodzież od 14 do 26 roku życia do udziału w najnowszym cyklu zajęciowym.

Wystawa „Misja: Polska. Misja: Wrocław” w Muzeum Pana Tadeusza jest pretekstem do zgłębiania historii najnowszej Polski, poznawania nieznanych wątków i muzealnych eksponatów. Działania warsztatowe pozwalają pochylić się nad faktami historycznymi w sposób niekonwencjonalny i interesujący. Formuła zajęć pozwoli zaprzyjaźnić się z muzealną wystawą a następnie w sposób nieszablonowy ją skomentować.

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
 • prowadzenie: dr Monika Bronowicka – historyk, edukatorka muzealna, przewodniczka miejska i blogerka. Odpowiada za cykl spotkań dla najmłodszych „Brzdąc w muzeum” i projekt #muzealniaki oraz lekcje z historii najnowszej.

Program:

 • 3 kwietnia (środa) 2019, godzina 16.00
  „Kurier z Warszawy w płonącej Europie”
  zapisy.

  „Latem 1943 doszło do wsypy, porty w Gdyni i w Gdańsku były „obstawione” przez gestapo, na każdym przepływającym statku szukano Jana Kwiatkowskiego…”

  Działalność tajnych kurierów i emisariuszy, łączność między okupowanym krajem a Rządem w Londynie, konspiracyjne radiostacje, tajemnicze schowki i szyfry – czyli zaszyfrowana i głęboko zakonspirowana część wojennej działalności Polaków, będą punktem wyjścia do stworzenia historycznej gry.
 • 8 maja (środa) 2019, godzina 16.00
  „Wojna w eterze z użyciem balonów”
  zapisy od 20 maja 2019 od godziny 9.00 rano

  „W 1955 roku z Bawarii do Polski poleciało 800 000 balonów…”
  W Polsce Ludowej, obowiązywała cenzura, wszystkie media były ściśle kontrolowane. W tej rzeczywistości, w celu znalezienia wiarygodnych informacji kręcono radiową gałką w poszukiwaniu audycji Radia Wolna Europa, a raz, nawet te prawdziwe informacje spadły z nieba. Dzieje Radia Wolna Europa przedstawione na wystawie z użyciem nowoczesnych technologii będą punktem wyjścia do tworzenia animacji poklatkowej.
   
 • 5 czerwca (środa) 2019, godzina 16.00
  „15 metrów bieżących akt”
  zapisy od 20 maja 2019 od godziny 9.00 rano

  „15 metrów bieżących ustawionych pionowo teczek pełnych materiałów zgromadzonych na jednego człowieka…”
  Na wystawie przedstawiona jest: działalność służb bezpieczeństwa PRL, sposoby inwigilacji, gromadzenie materiałów, podsłuchy i akcję o kryptonimie „Olcha”. W latach 1945–1989 jednego, konkretnego człowieka inwigilowało 418 mundurowych ubeków, esbeków, funkcjonariuszy prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego oraz 56 konfidentów. Komentarz do tego fragmentu historii będzie fotograficzny – zdjęcia powstaną przy pomocy puszek na herbatę, metodą camera obscura.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze