20. Dolnośląski Festiwal Nauki

20. Dolnośląski Festiwal Nauki

Pierwsze wydarzenie pod szyldem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, czyli Park Wiedzy, już w najbliższy weekend. W sobotę, 16 września, na  Promenadzie Staromiejskiej przy Wrocławskim Teatrze Lalek stanie miasteczko nauki. Przez dwa dni najmłodsi i nieco starsi uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. podpatrzeć pracę archeologa, wykonać doświadczenia chemiczne i fizyczne, zrobić papierowego przyjaciela czy wcielić się w rolę detektywa kryminalnego. Początek już o godzinie 11.00, w niedzielę Park Wiedzy będzie czynny do godziny 15.00

Ruiny w Peru i legenda piłki nożnej

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu zaplanowano na 21 września. W Wielkiej Sali Ratusza o godz. 14.00 zabrzmi uroczyście hejnał festiwalu. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowie o uniwersyteckich badaniach ruin i grobowców w Peru. Z kolei gwiazdą gali kończącej festiwal (27 września o godz. 11.00 w auli Politechniki Wrocławskiej) będzie legenda polskiej piłki nożnej Jerzy Dudek.
Festiwal potrwa sześć dni. W tym czasie w różnych miejscach we Wrocławiu będzie można wziąć udział w wykładach, pokazach eksperymentów, konkursach, wycieczkach do tajemniczych miejsc czy dyskusjach naukowych. 

Dla każdego coś ciekawego

W jubileuszowej edycji festiwalu zaplanowano ponad tysiąc imprez. Ich adresatami są pasjonaci nauki w każdym wieku – od przedszkolaka po seniora. 

I tak Politechnika Wrocławska przygotowała ponad 380 wydarzeń. Program spotkań w szeroki sposób dotyczy nauk ścisłych i ciekawych zjawisk, które możemy zaobserwować wokół nas. Uczelnia jest też organizatorem debaty oksfordzkiej – publicznej dyskusji z udziałem młodzieży szkół licealnych. W tym roku w walce na argumenty wezmą udział uczniowie z XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu i z I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej. Ich zmagania będzie moderował marszałek debaty – prof. Bogusław Bednarek z UWr, a zwycięzcę wybierze rada mędrców, w skład której wchodzą osobistości nauki, biznesu i kultury.

Na Uniwersytecie Wrocławskim będzie można zgłębić tajniki sztucznej inteligencji, wykonać komputerowe badanie DNA, „ścigać się” w maratonie matematycznym czy pooglądać gwiazdy w planetarium. Do swojej siedziby zapraszają też uniwersyteccy meteorolodzy, którzy w obserwatorium przy ul. Kosiby będą opowiadać o różnych zjawiskach pogodowych. Z kolei miłośnicy zagadek kryminalnych koniecznie powinni wybrać się na któryś z warsztatów organizowanych przez biologów z UWr. 

Jedyna taka lekcja anatomii

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego będą m.in. sprawdzać, czy laptop potrafi zaparzyć herbatę oraz pokazywać, jak wygląda komputerowa symulacja wypieku chleba. Ponadto planują udowodnić, że rachunkowość może być przyjemna.  

Uniwersytet Medyczny zaprasza zainteresowanych na specjalną lekcję do Muzeum Anatomii, gdzie będzie można zobaczyć m.in. czaszki. Medycy zaplanowali też wykład o eksperymentach naukowych na ludziach i dyskusję na temat granicy między  medycyną a paramedycyną. Ciekawie zapowiada się prelekcja o szeroko dyskutowanej zasadności szczepień dzieci.

Z pewnością wielu chętnych wybierze się na Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie m.in. będzie można posłuchać wykładu o zwierzętach egzotycznych w domu, hodowli roślin w próbówkach czy o dinozaurach. Naukowcy przygotowali też prelekcje o pszczołach, kuchni molekularnej czy nowych wytycznych odnośnie do zdrowej diety.

W organizację festiwalu włączyły się także inne wrocławskie uczelnie wyższe.

Dołącz do festiwalowej publiczności

Szczegóły na temat wydarzenia, program 20. DFN, w tym zapisy na wykłady i prezentacje, na stronie organizatora.

Regionalne edycje tegorocznego DFN-u:

  • Legnica (28-30.09),
  • Bystrzyca Kłodzka (5-6.10),
  • Jelenia Góra (5-6.10),
  • Wałbrzych (9-27.10),
  • Głogów (10-12.10),
  • Lubin (11-12.10),
  • Zgorzelec (17-18.10),
  • Bolesławiec (17-18.10),
  • Ząbkowice Śląskie (18-20.10),
  • Dzierżoniów (19-20.10).

 

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze