Europejskie Forum Młodych im. Bolesława Kominka

Europejskie Forum Młodych im. Bolesława Kominka

Do Wrocławia przyjadą młodzi ludzie z całej Europy, aby rozmawiać o historii, stosunkach międzynarodowych i najważniejszych wyzwaniach współczesności. Wezmą udział w Europejskim Forum Młodych im. Bolesława Kominka, które odbywa się pod hasłem: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie 50 lat później. Orędzie pojednania oczami młodych”. 

Organizatorem Forum jest Fundacja Młoda Rzeczpospolita oraz Partnerzy: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Centrum Historii Zajezdnia. Tegoroczna inicjatywa jest już drugą edycją Forum. Pierwsza odbyła się w 2015 roku, z okazji 50. rocznicy wystosowania przez kardynała Bolesława Kominka „Listu Pojednania” do biskupów niemieckich.

 – Hasło Forum „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie 50 lat później. Orędzie pojednania oczami młodych” bardzo dobrze oddaje ideę, które mu przyświeca. Zależy nam, aby pokazać, że treść listu z 1965 roku jest wciąż aktualna i może być inspiracją do radzenia sobie ze współczesnymi problemami – mówi Joanna Bigos, koordynator projektu. – Podczas Forum młodzi ludzie, zaangażowani w życie społeczne w swoich krajach, wcielają w życie przesłanie kard. Kominka: spotykają się, prowadzą dialog, wymieniają doświadczenia i współpracują w oparciu o prawdę historyczną i w duchu pojednania – dodaje Joanna Bigos.

 

Program Europejskiego Forum Młodych, podobnie jak miało to miejsce przy okazji pierwszej edycji, został podzielony na dwa bloki. Pierwsza część odbyła się w Brukseli w czerwcu. Wzięło w niej udział kilkanaście osób z Polski, Czech, Słowacji, Francji, Ukrainy i Litwy – liderzy młodzieżowych i studenckich organizacji. W stolicy Unii Europejskiej uczestnicy Forum spotykali się z przedstawicielami świata nauki i polityki, poznawali historię pojednania polsko-niemieckiego, treść i sens listu biskupów polskich do biskupów niemieckich i rozmawiali o przyszłości Starego Kontynentu. 

Uczestnicy brukselskiego spotkania przyjadą do Wrocławia. Podczas seminariów i warsztatów będą poruszać zagadnienia związane z aktualnymi wyzwaniami w stosunkach międzynarodowych, prawem oraz perspektywami dla Europy. Szczególne miejsce przewidziano dla wątku pojednania i współpracy między przedstawicielami różnych narodowości. 

Część spotkań ma charakter otwarty i organizatorzy zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych. 

  • W piątek, 7 października, o 20.00 w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” odbędzie się spotkanie „O pojednaniu (w praktyce)” z bratem Markiem z Taizé i ks. Mirosławem Malińskim. O godzinie 21.00 w kościele Rektoralnym rozpocznie się modlitwa ekumeniczna z udziałem arcybiskupa metropolity wrocławskiego Józefa Kupnego oraz brata Marka z Taizé. 
  • W sobotę, 8 października, o godz. 12.00 w Centrum Historii Zajezdnia Bartłomiej Radziejewski i dr hab. Paweł Truszczyński wygłoszą wykład na temat konsekwencji szczytu NATO w Warszawie dla architektury bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. O 17.00 w Kinie Nowe Horyzonty obędzie się projekcja filmu „Bumerang” w reżyserii Leona Jeannota oraz debata. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. 
 

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Kino Nowe Horyzonty

Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław

Komentarze