wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. Szkoła bez uprzedzeń – warsztaty

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

„Szkoła bez uprzedzeń” to warsztaty adresowane do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą: nauczycieli/ek, wychowawców/czyń, opiekunów/ek, psychologów/żek i pedagogów/żek oraz edukatorów/ek w pozaszkolnych formach edukacji. Szkolenie składa się z trzech modułów:  

  • Warsztat antydyskryminacyjny  
  • warsztat kompetencji międzykulturowych
  •   warsztat „Szkoła bez homofobii”.

Warsztaty wspierają wiedzę i kompetencje osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w kontekście narastającej przemocy rówieśniczej, mowy nienawiści i innych zagrożeń związanych z wykluczeniem i dyskryminacją.

Dobór treści osadzony jest w aktualnym kontekście społecznym i odpowiada na najczęstsze wyzwania, z jakimi stykają się osoby pracujące z młodzieżą takimi jak tożsamość kulturowa czy rozwój psychoseksualny człowieka.

Badania pokazują, że to ksenofobia i homofobia obok klasizmu (dyskryminacji ze względu na status materialny) są najczęstszą formą dyskryminacji w polskiej szkole.

Dzięki szkoleniu uczestnicy/czki dowiedzą się m.in.: jak działa mechanizm dyskryminacji, jak unikać powielania stereotypów i uprzedzeń wobec grup mniejszościowych w pracy z młodzieżą, jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami, jak swobodnie i kompetentnie rozmawiać z uczniami i uczennicami o mniejszościach.

Zapisy: [email protected].

dr Ewa Jupowiecka – kulturoznawczyni, badaczka, trenerka edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu edukacji praw człowieka, przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami oraz nauczania dzieci z doświadczeniem migracji. Pracuje w Stowarzyszeniu na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada jako edukatorka i tłumaczka międzykulturowa. Współautorka publikacji dotyczących problematyki związanej z wielokulturowością i procesem integracji.

Alina Szeptycka – polonistka, absolwentka Holistycznej Szkoły Trenerów, edukatorka antydyskryminacyjna. Współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Jacku Sutryku, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet. Pracuje w stowarzyszeniu Kultura Równości, prowadząc działania edukacyjne, kulturalne i koordynując Równe Miejsce – Centrum LGBT+ Wrocław. Współpracuje z Fundacją Katarynka, jako ekspertka od kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami.

The workshops extend the knowledge and competences of youth workers in the context of increasing peer violence, hate speech and other specific risks related to exclusion and discrimination.The content has been selected taking the current social context into consideration. It responds to the most common challenges faced by youth workers, such as cultural identity and psychosexual development.

Майстер-класи укріплюють знання та компетенції осіб, які працюють з дітьми та молоддю у контексті зростання насильства серед молоді, мови ненависті та інших загроз, пов’язаних із соціальним виключенням та дискримінацією. Підбір контенту базується на актуальному суспільному контексті та відповідає найчастішим викликам, з якими зустрічаються особи, які працюють з молоддю, такими як культурна самоідентифікація чи психосексуальний розвиток людини.

Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa. 

Zobacz także