Roman-Protasiewicz-na-demonstracji-w-Minsku

Akademia Miejska: „Białoruskie lato” – spotkanie i dyskusja

Organizatorzy zapraszają na jeszcze jedno, letnie spotkanie w ramach Akademii Miejskiej realizowane wspólnie z zespołem AIR Wro – „Białoruskie lato” 22 czerwca o sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi.

W przestrzeni Barbary Joanna Panciuchin porozmawia z Wiktorią Bieliaszyn, dziennikarką Gazety Wyborczej oraz Leszkiem Gasiem, szefem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. „Жыве Беларусь!”, czyli „Żywie Biełaruś!” to hasło docierające do nas z Białorusi, której obywatele walczą o wolność oraz lepsze perspektywy na przyszłość dla siebie i swojego kraju.

Podczas dyskusji poruszymy kwestie związane nie tylko z obecnymi wydarzeniami, ale również fakty z przeszłości – które miały największy wpływ na współczesną Białoruś. Dowiemy się zatem więcej o historii tego kraju, o warunkach życia w nim na przestrzeni ostatnich lat, o ograniczeniach swobód obywatelskich, o opozycji i najważniejszych postaciach polityki oraz kultury, zaangażowanych na rzecz zmian. Porozmawiamy też o możliwych scenariuszach najbliższej przyszłości. „Białoruska wiosna” – spotkanie w Barbarze Jak wyglądała Białoruś przed 1991 i co po odzyskaniu niepodległości utorowało Aleksandrowi Łukaszence drogę do władzy? Czy od razu zmierzał on do autorytaryzmu? Jaka sytuacja polityczna i gospodarcza panowała w latach 90. i następnych dekadach? Jak kształtowały się i wyglądają dziś stosunki z Rosją? Dlaczego wciąż utrzymuje się reżim prezydenta Łukaszenki?

Czy białoruska ulica może jeszcze obalić system? Czy jest szansa na to już najbliższego lata, kiedy panują dogodniejsze warunki do demonstrowania, protestowania czy okupowania przestrzeni publicznych? Jak na co dzień żyje się Białorusinom w kraju i zagranicą?

Jak Unia Europejska reaguje na akty przemocy ze strony Łukaszenki? Jak można wesprzeć walczących o wolność Białorusinów i Białrousinki? To tylko niektóre z pytań na jakie zaproszeni goście: Wiktoria Bieliaszyn i Leszek Gaś wraz z prowadzącą spotkanie Joanną Panciuchin będą się starali znaleźć odpowiedzi w ramach najbliższej Akademii Miejskiej już w najbliższy wtorek. „Wydarzenie składa się z krótkiego wykładu i dyskusji – spotykamy się 22 czerwca o 18.00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b). Wstęp jest wolny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo na spotkanie obowiązują zapisy.

Rejestrować można  się do 22 czerwca (do godz. 15.00) przez formularz. 

Jeśli nie uda Wam się zarezerwować miejsc (ograniczona liczba), mamy dobrą wiadomość – spotkanie będziemy także relacjonować w formie transmisji live na Facebooku Barbary, AIR Wro i Strefy Kultury Wrocław, dlatego czekamy również na Wasze pytania, które będzie można zadawać w komentarzach! Wydarzenie towarzyszące Wtorkowemu spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja prac Dmitriego Doroshenko („Doctor Oy”). Białoruski twórca pochodzi z Pińska na Polesiu, gdzie ukończył Pińską Szkołę Artystyczną, a dyplom obronił na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk w Mińsku. Zajmuje się grafiką, instalacjami i innymi formami artystycznymi w przestrzeni publicznej.

W swojej pracy twórczej zgłębia koncepcję interakcji sztuki z otaczającą przestrzenią i człowiekiem. Artysta obecnie przebywa we Wrocławiu, gdzie pracuje nad swoimi projektami w ramach pobytu rezydencyjnego „Białoruska wiosna”. O cyklu: Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami.

W pierwsze połowie 2021 roku rozmawialiśmy o pandemicznej kondycji kultury, panelach obywatelskich, współczesnych migracjach, a także wynajmie krótkoterminowym. Białoruska Wiosna: Seria rezydencji artystycznych realizowana w ramach programu AIR Wro Strefy Kultury Wrocław. Jest kontynuacją projektu #BiałoruskaZima; wiosenna odsłona prowadzona jest we współpracy z programem SKW Sąsiadujemy w Pracowni Komuny Paryskiej 45. Zaproszeni do udziału artyści: Ulyana Nevzorova i Dmitry Doroshenko inspirują swoje działania Przedmieściem Oławskim, którego bogata historia, zmiany wizerunku na przestrzeni lat, a także kwestie społeczne są ciekawe dla twórców

Program Akademii Miejskiej:

  • 25.02 Jak się ma kultura w czasach pandemii? 
  • obejrzyj nagranie ze spotkania
  • 18.03 Jak działa panel obywatelski? obejrzyj nagranie ze spotkania
  • 15.04 Jak trafił tu twój sąsiad? obejrzyj nagranie ze spotkania
  • 6.05 Jak działa wynajem krótkoterminowy?

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Barbara

Świdnicka 8b,  Wrocław

Komentarze