„Sąsiedzi w Europie” – wystawa na 30-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie

„Sąsiedzi w Europie” – wystawa na 30-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie

„Sąsiedzi w Europie” to tytuł wystawy  z okazji jubileuszu 30-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Ekspozycja pokazuje historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej aż do czasów współczesnych. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 czerwca 2021 o godz. 10.00 na ul. Oławskiej (obok fontanny). Wezmą w nim udział konsul generalny Niemiec Hans Jörg Neumann, autor wystawy dr hab. Robert Żurek, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor i przedstawiciele Urzędu Miejskiego. 

O Traktacie

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podpisano 17 czerwca 1991 r. Był on trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich razem z Mszą Pojednania w Krzyżowej z 12 listopada 1989 r. i Traktatem granicznym z 1990 r.

Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego. Kluczowe znaczenie miał przy tym fakt, że relacje bilateralne zostały w traktacie ujęte w kontekście europejskim – uwzględniono zarówno polskie aspiracje do integracji z Unią Europejską, jak i znaczenie polsko-niemieckiego partnerstwa dla rozwoju jednoczącej się Europy.

O wystawie

Z okazji jubileuszu 30-lecia Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z miastem Wrocław oraz Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowało wystawę plenerową, ukazującą historię relacji polsko-niemieckich na przestrzeni kilkudziesięciu lat.  

Autorami wystawy są dr hab. Robert Żurek – historyk,  dyrektor Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, oraz Aleksandra Pierścińska-Lichwa z Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego, która opisała relacje partnerskie pomiędzy miastami polskimi i niemieckimi i realizowane w ramach partnerstwa miast projekty. 

Ekspozycję można będzie oglądać od 17 czerwca do 5 lipca na ul. Oławskiej we Wrocławiu, następnie od 5 lipca do 23 sierpnia na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Dodatkowo od 24 sierpnia do 31 września br. wystawa będzie prezentowana w Krzyżowej i stanowi element programu projektu „8 x pojednanie”.  
 

Wideo / zdjęcia

Komentarze