5. Nordic Focus Festival 2020 online

5. Nordic Focus Festival 2020 online

21-22 listopada po raz piąty organizatorzy zabiorą w podróż ku mroźnej Północy! Szykujcie herbatę, koce i ciepłe skarpety, bo tegoroczna edycja zawita bezpośrednio do waszych domów. Całość wydarzeń 5. Nordic Focus Festival odbędzie się online, a wszystkie spotkania, warsztaty i nagrania będą dostępne bezpłatnie na stronie Festiwalu na Facebooku. 
 
Na dobry początek, 21 listopada, zapraszamy Was na warsztaty językowe przygotowane przez Instytut Skandynawistyki UG (obowiązują zapisy!) oraz na tegoroczną nowość – warsztaty kulinarne z tworzenia Smörgåstårta – szwedzkiego tortu kanapkowego. Warsztaty będą odbywały się także drugiego dnia festiwalu.
 
Tradycyjnie w trakcie Nordic Focus Festival spotkamy się z pisarzami i podróżnikami, którzy w swoich działaniach skupiają się na krajach nordyckich. W trakcie dwóch dni festiwalu porozmawiamy z Maciejem Czarneckim (Skandynawia halalIslam w krainie białych nocy), Małgorzatą Sidz (Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii), Wiktorią Michałkiewicz (Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie).
 
Nie przegapcie spotkania z podróżnikiem Arkadym P. Fiedlerem, a także prezentacji podróżniczych Mikołaja Gajdy, Martyny Lorbieckiej i Zbigniewa Szwocha.
 
W trakcie tegorocznej edycji przepłyniemy Islandię kajakiem, zdobędziemy Nordkapp na dwóch i czterech kołach oraz odkryjemy nieznane peryferie szwedzkiej krainy.
Porozmawiamy o symbolice i wartościach uniwersalnych w twórczości Tove Jansson podczas panelu dyskusyjnego Mama muminków jest tylko jedna.
 
Dowiemy się o fińskich sposobach na spędzanie wolnego czasu oraz o cieniach i blaskach współczesnego szwedzkiego społeczeństwa.
 
Nordic Focus Festival to niesamowita okazja na znalezienie nowych inspiracji nie tylko podróżniczych, ale i mozliwość zgłebienia filozofii życia nordyckich sąsiadów.
 

Harmonogram:

21 listopada 2020

 • 12.00 -12.45 Warsztaty językowe (zapisy do grup) – Instytut Skandynawistyki UG
 • 13.00-13.45 Warsztaty językowe (zapisy do grup) – Instytut Skandynawistyki UG
 • 16.15-16.20 Oficjalne otwarcie festiwalu - prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński - Prorektor ds. Studentów i Kształcenia UG
 • 16.20-17.00 Mama muminków jest tylko jedna – o symbolice i wartościach uniwersalnych w twórczości Tove Jansson – panel dyskusyjny
 • 17.00 -17.45 Spotkanie autorskie z Maciejem Czarneckim – Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy (Wydawnictwo Agora) – prowadzenie Krystyna Weiher – Sitkiewicz
 • 18.00-18:30 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Sidz – Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii (Wydawnictwo Czarne) – prowadzenie: dr Agnieszka Kiejziewicz
 • 18.35-19.15 Spotkanie autorskie z Wiktorią Michałkiewicz – Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie – prowadzenie: Krystyna Weiher - Sitkiewicz.

22 listopada 2020

 • 12.00 -12.45 Warsztaty językowe (zapisy do grup) – Instytut Skandynawistyki UG
 • 13.00 -13.45 Warsztaty językowe (zapisy do grup) – Instytut Skandynawistyki UG
 • 15.10 -15.30 Warsztaty kulinarne DIY –Smörgåstårta - tort kanapkowy z łososiem i krewetkami – prezentuje Klubokawiarnia Index
 • 15.30 -16.00 „Niður / noise / szum" - spotkanie z autorką nagrań terenowych z Islandii i dźwiękowej mapy wyspy, Katarzyną Paluch. Prezentacja do zdjęć Magdaleny Łukasiak.
 • 16.00-16.45 Prezentacja podróżnicza BAJKowa Skandynawia 2019 Mikołaj Gajda i Martyna Lorbiecka – Jedziemy Po Wolność – Going To Freedom
 • 17.00 -17.30 Prezentacja podróżnicza Wiosło i żagiel na Islandii – Zbigniew Szwoch
 • 17.30 -18.00 Prezentacja podróżnicza – Wracać wciąż na Północ. Opowiastki z podróży do Szwecji – Piotr Wajda i Agnieszka Kiejziewicz
 • 18.00 -18.45 Spotkanie autorskie z podróżnikiem Arkadym P. Fiedlerem – projekt Arctic Drive – prowadzenie: dr Agnieszka Kiejziewicz.
 

Lokalizacja

Wydarzenie online

 Wrocław

Komentarze