Wykład dr Karoliny Szymaniak o Racheli Auerbach

Wykład dr Karoliny Szymaniak o Racheli Auerbach

3 marca o godz. 18.00 z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na wykład dr Karoliny Szymaniak o niezwykłej postaci Racheli Auerbach.
 

Rachela Auerbach (1903/1899-1976) - polsko-żydowska pisarka, historyczka, tłumaczka i publicystka. Pisała w języku jidysz. Członkini grupy Oneg Szabat, jedna z trojga ocalałych twórców Archiwum Emanula Ringelbluma, która pomogła w odnalezieniu dokumentów po wojnie. Po 1950 r. osiadła w Izraelu.

dr Karolina Szymaniak – adiunkt w Katedrze Judaistyki, laureatka wielu nagród i stypendiów, za opracowanie pism Racheli Auerbach z getta warszawskiego otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” 2016. Od wielu lat wykłada język, literaturę i kulturę jidysz na seminariach i w szkołach letnich w Polsce i za granicą. Konsultantka m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej zainteresowania naukowe obejmują nowoczesną literaturę jidysz, problematykę modernizmu i awangardy literaturę pisaną przez kobiety, a także historię i teorię polsko-żydowskich kontaktów kulturowych. Interesuje się też teorią i praktyką przekładu i politykami pamięci.

Wstęp wolny.

Lokalizacja

Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem

Pawła Włodkowica 7, 50-072 Wrocław

Komentarze