Haft zaangażowany – wykład i warsztaty

Haft zaangażowany – wykład i warsztaty

Zapolska mówiła o tkaczkach i tkaninach, podczas warsztatu i wykładu dowiemy się więcej o tym, jak współczesne artystki przemawiają, używając tkaniny i haftu jako swojego medium. Poznamy sylwetki artystów, którzy w swoich działaniach sięgają do technik tkackich, a także każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia swojej własnej „zaangażowanej makatki”.

  • 6 lutego 2020 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: gabinetliteracki@ossolineum.pl
  • prowadzenie: Regina Kulig-Posłuszny

Gabriela Zapolska w swojej twórczości literackiej, a także dziennikarskiej i epistolarnej, pozostawiła wiele dowodów świadczących o tym, jak ważna w jej życiu była moda. Potwierdzają to także, pokazywane na wystawie fotografie, prezentujące artystkę w kreacjach, wśród których niewprawnemu współczesnemu oku trudno jest rozróżnić kostiumy sceniczne od eleganckich stylizacji własnego pomysłu. Gabriela Zapolska pisała recenzje modowe z Paryża (narzekała na prowincjonalizm nienadążających za Francją Krakowian). Wyprzedzając epokę, jako jedna z nielicznych  zwracała uwagę na etyczną stronę, kiełkującego „modowego przemysłu” i poddawała refleksji  niewspółmierność wynagrodzenia tkaczek i cen wytwarzanych przez nie strojów. 

Zapolska mówiła o tkaczkach i tkaninach, zaś na wykładzie i warsztacie dowiemy się więcej o tym, jak współczesne artystki przemawiają, używając tkaniny i haftu jako swojego medium. 

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze