Pierzajki - tradycyjne warsztaty ze Splotką

Warsztaty wstrzymane. Pierzajki – tradycyjne warsztaty ze Splotką

Organizatorzy zapraszają na zajęcia odbywające się w Kawiarni Sąsiedzkiej w cyklu warsztatów pt. Pierzajki. Ta symboliczna nazwa nawiązuje do tradycyjnych spotkań wiejskich, na których kobiety darły/rwały pierze. Tego rodzaju mityngi były bardzo potrzebne:

Każda zapobiegliwa matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić córce pierzynę i poduchy, element wiana młodej panny. Wieczory te upływały na rozmowach, opowiadaniu niezwykłych historii, a często – jak to wśród kobiet bywa - na zwykłym plotkowaniu. W kawiarni może i nie będziemy rwali ptasich piór, za to zajmiemy się wymierającym rzemiosłem chałupniczym, przenosząc ludowe zwyczaje na Grabiszyńskie tereny.

W trakcie tych zajęć. Splotka będzie uczyć: 

  • Wyrabiać tradycyjne tkaniny ze wsi polskich (serwety, bieżniki, oprawki i zakładki, krajki) 
  • robić na drutach i szydełku (czapki, skarpety, papucie, rękawiczki, szale) 
  • haftowania (makatki, ręczniki, chusteczki i chusty) 
  • szycia ręcznego (torby na warzywa i owoce, woreczki na zioła itp.) Szczegóły konkretnych zajęć będą pojawiały się co tydzień, w komentarzu w formie postu.

Zajęcie przeznaczone są dla osób dorosłych i obejmują zakres wszystkich technik związanych ze splotem, szyciem i haftem. Obowiązuje składka na materiały – 10 zł. Możliwe jest wykupienie karnetu na 4 zajęcia - 40 zł. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zgłaszanie się na maila: splotkaart@gmail.com lub bezpośrednio na – Splotka do piątku poprzedzającego sobotnie warsztaty.

Lokalizacja

Klub Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych

Grabiszyńska 56, 53-504 Wrocław

Komentarze