„Matematyk zrobi to lepiej...” – wykład Mariusza Urbanka

„Matematyk zrobi to lepiej...” – wykład Mariusza Urbanka

W ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wykład Mariusza Urbanka pt. „Matematyk zrobi to lepiej...”.

  • na spotkanie wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe: edukacja@ossolineum.pl 

Opowieść o prof. Hugonie Steinhausie, genialnym matematyku i aforyście, współtwórcy Lwowskiej Szkoły Matematycznej, pierwszym dziekanie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego po 1945 roku,autorze wielu podstawowych prac z zakresu teorii gier, analizy funkcjonalnej i topologii, wynalazcy introwizora, autorze m.in. „Kalejdoskopu matematycznego” i „Słownika racjonalnego”.

Prowadzenie:

Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

O Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Muzeum Pana Tadeusza:

Hasłem przewodnim tegorocznego XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest myśl wybitnego matematyka Hugona Steinhausa „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. Znajdujące się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich rękopiśmienne wspomnienia uczonego, były pretekstem do tego, żeby w tym roku poszukać wątków matematycznych i mimo zdecydowanie humanistycznego profilu instytucji zmierzyć się z „królową nauk”.

W ramach festiwalu zachęcamy również do obejrzenia wystawy „Geniusz – gen i już. Publikacje Hugo Steinhausa i innych matematyków ze zbiorów Ossolineum”.

  • 20–25 września 2019
  • wstęp wolny
  • autor: Grzegorz Polak

Prof. Hugo Steinhaus, związany z lwowskim Uniwersytetem Jana Kazimierza, a po II wojnie światowej współtworzący uczelnie wrocławskie, jest do dzisiaj niezwykle barwną postacią. Znakomity matematyk, „odkrywca Stefana Banacha”, ale i aforysta („Geniusz – gen i już”), należał do grona wybitnych uczonych, tworzących słynną lwowską szkołę matematyczną. Zakład Narodowym im. Ossolińskich, choć jest biblioteką naukową o profilu humanistycznym, posiada przedwojenne publikacje matematyków. Część z nich będzie można obejrzeć w ossolińskim Muzeum Pana Tadeusza w czasie trwania Dolnośląskiego Festiwalu Nauk.

Ekspozycja prezentowana od 20 do 25 września 2019 w Muzeum Pana Tadeusza, dostępna na poziomie -1, przyjazna dla wózków dziecięcych.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze