Strach się bać. O lęku z perspektywy klinicznej

Strach się bać. O lęku z perspektywy klinicznej

Romantycy, jak pamiętamy ze szkoły, bali się zjaw i potworów z ludowych legend, dzikiej natury, wojny i rewolucji, a także bycia nieoryginalnymi. A czego boimy się współcześnie? Na to pytanie odpowie psycholog Zofia Szynal podczas spotkania z cyklu „Współcześni romantycy” w Muzeum Pana Tadeusza.

Jak dowodzą amerykańscy naukowcy z National Institute of Mental Health, zaburzenia lękowe są obecnie jednym z najczęstszych problemów zdrowia psychicznego. Niemal co czwarta osoba w dorosłym życiu będzie cierpiała z powodu fobii, napadów paniki czy innego zaburzenia lękowego.

Obecne warunki funkcjonowania sprzyjają rozwojowi problemów psychicznych należących do tej kategorii. Nigdy wcześniej ludzie nie żyli tak szybko. Zagrożenie terrorystyczne, brak stabilności gospodarczej, degradacja środowiska, a także zmiany technologiczne, do których jesteśmy zmuszeni adaptować się w zatrważającym tempie, to tylko niektóre z prawdopodobnych przyczyn epidemii zaburzeń lękowych w XXI wieku.

Podczas wykładu przyjrzymy się lękowi z perspektywy psychologii klinicznej. Obejrzymy go z każdej strony, ponieważ oddziałuje na całą istotę człowieka. To reakcja fizjologiczna naszego organizmu – trzęsące się ręce, szybsze bicie serca, nudności czy uderzenia gorąca; reakcja behawioralna – chwilowy brak zdolności do działania; to również szereg negatywnych myśli dotyczących zagrożenia i niemożności poradzenia sobie z nim. Każdy z nas doświadcza lęku w sytuacjach życia codziennego.

I całe szczęście, bo wszystkie emocje są nam potrzebne. Jednak jeśli lęk jest zbyt intensywny, utrzymuje się bardzo długo lub prowadzi do fobii, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, być może rozwija się zaburzenie lękowe. Więc, choć typowym dla lęku zachowaniem jest ucieczka, podczas wykładu zaprosimy do konfrontacji z nim. Bowiem unik może być bardziej bolesny niż cios.

Wstęp:

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, informacje o zapisach na stronach www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl oraz www.swps.pl

Prowadzenie:

Zofia Szynal – psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła studia magisterskie i studia podyplomowe Praktyczna diagnoza psychologiczna na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu oraz dwuletnie studia podyplomowe Seksuologia kliniczna – opiniowanie, edukacja i terapia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie w trakcie studiów drugiego stopnia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierownictwem dr Popiel i dr Pragłowskiej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii poznawczo-behawioralnej.

O cyklu:

„Współcześni romantycy– kultura lęku” 

Prowadzony od 2016 roku cykl spotkań organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS. Zaproszeni goście ze współczesnej, naukowej perspektywy przyglądają się zagadnieniom charakterystycznym dla kultury romantycznej, które są aktualne również dzisiaj. Motywem przewodnim trzeciej odsłony cyklu jest lęk. Dowiemy się, jak współczesne lęki definiują psychologia kliniczna, antropologia, socjologia i literatura.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze