POCZTOWE TO I OWO - WAKACYJNE WARSZTATY RODZINNE W MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI WE WROCŁAWIU

Warsztaty: Pocztowe To i Owo

Wakacje w Muzeum? Dlaczego nie! Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu wspónie z Poczta Polska S. A. zaprasza na wakacyjny cykl spotkań i warsztatów ,,Pocztowe To i Owo – Poczta wczoraj i dziś!".

4 lipca 2018 godz 11.00,,KlaserOWE skarby" Znaczkowa historia w zarysie. Uczestnicy nie tylko dowiedzą się jaka była historia znaczka pocztowego i co ma on wspólnego z królową angielską, ale przede wszystkim obejrzą jego najciekawsze przykłady, stanowiące prawdziwe filatelistyczne skarb muzeum. Staną się one dla nich inspiracją do stworzenia własnego, wyjątkowego znaczka pocztowego.

11 lipca 2018 r. godz 10.30

,,PostcrossingOWE dookoła świata"

Organizatorzy zapraszają na wyjątkowe spotkanie z historią kartki pocztowej. Uczestnicy wcielą się w prawdziwych projektantów kart pocztowych i nauczą się ich oprawnego adresowania, dowiemy się także jak wyglądała tradycja wysyłania kartek pocztowych i włączą się w międzynarodową akcję postcrossingową, podczas zlotu, który odbędzie się 11 lipca w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

18 lipca 2018 r., 11.00

,,PapierOWO odlotOWO"

Wysyłali je królowie, myśliciele i kochankowie, a my czytamy je dziś z zapartym tchem. Jak wyglądała tradycja pisania listów? Czy łatwiej było posługiwać się gęsim piórem czy może maszyną do pisania?Uczestnicy spróbują swoich sił w kaligrafii, obejrzą różne narzędzia do pisania, a na koniec każdy własnoręcznie wykona swoją wyjątkową kartkę papieru czerpanego.

Sobotnie Warsztaty Rodzinne

21 lipca 2018 godz. 11.00

Coś z niczego – Bajkowy Pokaz Eko Mody

Bajki Walta Disneya to świat bajkowych postaci księżniczek, czarownic i odważnych rycerzy, walczących ze smokami i potworami. Marzysz by stać się jedną z nich? Zabierz ze sobą stare, niepotrzebne gazety i przyjdź na sobotnie warsztaty rodzinne! Weźmiesz udział w bajkowym quizie ze skarbami oraz zaprojektujesz ekologiczne zbroje rycerskie oraz suknie balowe.

23 lipca 2018 r., 1100

,,ListOWO - ButelkOWy zawrót głowy"

W jaki sposób przekazywano sobie wiadomości od starożytności aż po czasy współczesne? Kto zajmował się doręczaniem listów w dawnych czasach? Cym była poczta pneumatyczna i jakie zwierzęta były używane do przenoszenia pocztowych przesyłek na innych kontynentach. Udaj się z nami w wyjątkową historia poczty w różnych krajach na świecie.

1 sierpnia 2018 r., 11:00

,,To my – Walcząca Warszawa"

Powstańcza Poczta Harcerska Kim byli bohaterowie walczącej Warszawy? Jak wyglądało ich codzienne życie w powstańczej stolicy? Spotkamy się z historią powstańczej Warszawy opowiedzianej z perspektywy warszawiaków –  autorów listów prezentowanych w Muzeum. Ich bohaterstwo i poświecenie wspólnie uczcimy podczas przemarszu harcerskiej poczty specjalnej współorganizowanej wspólnie z Pocztą Polską w tym, wyjątkowym, dniu.

8 sierpnia 2018 r., 11.00

,,To tu To tam,,Tam Tam"

Najważniejsze odkrycia. Wielkie nazwiska i niezwykle burzliwe historie powstania przełomowych wynalazków telekomunikacyjnych, takich jak telegraf, telefon czy dalekopis. Przybliżymy ponad dwutysięczną historię telekomunikacji. Będzie zabawnie, naukowo i bardzo kreatywnie. Nie tylko nauczymy się obsługiwać aparat Morsea’ ale również zabawimy się w prawdziwych naukowców i sami zbudujemy pocztę pneumatyczną. 

18 sierpnia 2018 godz.

11.00 Muzealna Księga Dżungli 

Dzikie zwierzęta, tropikalne rośliny i kolorowe ptaki. Przenieś się wspólnie z nami na brzeg jednej z egzotycznych, bajkowych wysp. Odkryjemy cudowny świat dzikich zwierząt! Dowiemy się, które z nich są pod ochroną i jak możemy je uratować. Przygotujemy zwierzęce maski i wspólnie wymyślimy ekologiczne przedstawienie, w którym nasi zwierzęcy bohaterowie odegrają główne role. 

22 sierpnia 2018 r.

11.00,,Stuk – Puk" TO dyliżans w ruch"

Stukot kół, dźwięk trąbki, uderzenia stempli oraz zgiełk tłoczących się na peronie ludzi. To tylko nieliczne z najbardziejcharakterystycznych dźwięków jakie towarzyszyły XIX- wiecznym dworcom pocztowym. Jak wyglądały i w jaki sposób funkcjonowały? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w dźwiękach, zabytkowych przedmiotach i grafikach, które pomogą nam stworzyć wyjątkową makietę dworca pocztowego.

29 sierpnia 2018 r, 11.00

,,Filatelistyka TO moje hobby"

Podczas ostatniego wakacyjnego spotkania wspólnie przyjrzymy się warsztatowi filatelistycznemu. Dowiemy się do czego służy klaser, pinceta, lupa czy ząbkomierz. Nauczymy się porządkowania znaczków w albumie oraz poznamy różne sposoby pozyskiwania cennych walorów filatelistycznych do swoich kolekcji. Przewodnikiem po naszych filatelistycznych warsztatach będzie jeden z kolekcjonerów znaczków pocztowych. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu: 713436765.

Lokalizacja

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Krasińskiego Z. 1, 50-954 Wrocław

Komentarze