Ćwiczenia w miejscu - wakacyjne warsztaty dla młodzieży

Ćwiczenia w miejscu – wakacyjne warsztaty dla młodzieży

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza młodzież w wieku 13–17 lat na serię czterech bezpłatnych wakacyjnych warsztatów w dnniach 16-19 sierpnia 2018.

Ćwiczenia w miejscu

To cykl warsztatów, którego punktem wyjścia (do pracy z młodym, nieukształtowanym jeszcze odbiorcą sztuki) stała się nieoczywista przestrzeń Muzeum Współczesnego Wrocław. Grupa uczestników warsztatów, na czele z mediatorką sztuki Natalią Gołubowską, przyjrzy się na nowo "Narracji o schronie/betonie". Stworzony w 2012 raport stanie się inspiracją do działań performatywnych i manualnych na pograniczu nurtu body art, konceptualizmu i site-specific.

Ćwiczenia w miejscu – harmonogram spotkań

  • 16.8.18 (czwartek), godz. 15.00–16.30, temat warsztatów: Kierunek wejście
  • 17.8.18 (piątek), godz. 15.00–16.30, temat warsztatów: Zagubione, odnalezione
  • 18.8.18 (sobota), godz. 12.00–13.30, temat warsztatów: Kolekcja wrażeń
  • 19.8.18 (niedziela), godz. 12.00–13.30, temat warsztatów: Dłonie w betonie

Ćwiczenia w miejscu  – opisy spotkań

16.8.18 (czwartek), godz. 15.00–16.30

KIERUNEK WEJŚCIE – działanie performatywne. Przy użyciu własnego ciała podkreślimy specyfikę przestrzeni, próbując m.in. na nowo wskazać jej kierunki, wtopić się w jej wnętrze, tym samym, poznając jej pierwotne przeznaczenie. Przełamiemy granice przestrzeni i odizolowanego w niej widza. Nasze działania udokumentujemy za pomocą aparatu, a następnie wywołamy fotografie, przyglądając się obranym kierunkom.

17.8.18 (piątek), godz. 15.00–16.30

ZAGUBIONE, ODNALEZIONE – tytuł pracy identyfikuje i porządkuje, często też wprowadza odbiorcę w błąd (wyprowadzając na manowce interpretacji). Zrozumienie przekazu to złożony proces, nierzadko wymagający kontekstu i szerszej wiedzy. Podczas zajęć odnajdziemy po tytułach zagubione w przestrzeni muzeum dzieła, następnie na bazie własnych doświadczeń i wiedzy stworzymy autorską analizę prac. Zebrane informacje staną się dla nas punktem wyjścia do prostego działania plastycznego przy użyciu kolażu.

18.8.18 (sobota), godz. 12.00–13.30

KOLEKCJA WRAŻEŃ – wielowymiarowość miejsca dostarcza różnorodnych wrażeń. Podczas spaceru postaramy się je odczuć, wykorzystując zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Poddamy kolekcję muzeum nietypowym zabiegom, popatrzymy na nią z różnych perspektyw. Poczujemy zarówno przytłaczającą formę architektoniczną tego miejsca, jak i powiew świeżości na ostatnim piętrze schronu. Swoje odczucia hasłowo umieścimy na specjalnie przygotowanej mapie, wykonamy również proste działanie graficzne inspirując się „pojęciokształtami” Stanisława Dróżdża, którego praca została przeniesiona na fasadę Muzeum Współczesnego Wrocław.

 

19.8.18 (niedziela), godz. 12.00–13.30
DŁONIE W BETONIE – beton i jego surowa forma to najbardziej charakterystyczna cecha przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław. Przeniesiemy jego strukturę na kartki za pomocą techniki frottage, a przygotowane w ten sposób aple staną się dla nas punktem wyjścia do poszukiwania własnej indywidualności. Wykorzystamy m.in. niekontrolowany gest ręki, multiplikację, czy dermatoglifikę.

Wstęp bezpłatny

Liczba miejsc: 20

Zapisy na całą serię (nie na pojedyncze warsztaty): edukacja@muzeumwspolczesne.pl.

Lokalizacja

MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Pl. Strzegomski 2A, 53-681 Wrocław

Komentarze