Wokół broszury Za kulisami bezpieki i partii

Wokół broszury. Za kulisami bezpieki i partii

W ramach stałego cyklu Niedzielne oprowadzanie zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na opowieść o niewielkiej broszurze, która wstrząsnęła partią komunistyczną w Polsce Ludowej.

Niewielka publikacja pt. Za kulisami bezpieki i partii, która znajduje się na wystawie Misja: Polska, została spisana dzięki informacjom uzyskanym od Józefa Światły – wysokiego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który uciekł w 1953 roku na Zachód. Zawiera opis metod funkcjonowania policji politycznej, sądów oraz całego aparatu bezpieczeństwa. Materiał ten ujrzał światło dzienne dzięki staraniom dyrektora Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który tak pisał: Nie znam bardziej wstrząsającego świadectwa deprawacji i degradacji tego ustroju.

Niedzielne oprowadzanie odbędzie się 24 czerwca o godz. 12.00 i poprowadzi je historyk Marcin Szyjka, który pracuje w Muzeum Pana Tadeusza, w Gabinetach Świadków Historii.

Prowadzący:

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013–2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza.

O cyklu:

Niedzielne oprowadzanie to spotkania w różnych częściach wystaw stałych. Pracownicy Muzeum Pana Tadeusza opowiedzą o wybranych najciekawszych, najcenniejszych, najbardziej frapujących eksponatach i ich dziejach, a także o kontekstach historycznych i obyczajowych prezentowanych ekspozycji.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze