Fizyk prof. Peter Prelovšek na Politechnice Wrocławskiej

Fizyk prof. Peter Prelovšek na Politechnice Wrocławskiej

Od 9 do 18 kwietnia we Wrocławiu spędzi znany słoweński fizyk prof. Peter Prelovšek z Uniwersytetu w Lublanie. W tym czasie wygłosi na Politechnice Wrocławskiej dwa wykłady, poprowadzi seminarium naukowe oraz będzie można się z nim spotkać w ramach otwartych konsultacji. Naukowiec przyjedzie na naszą uczelnię w ramach miejskiego programu Visiting Professors na zaproszenie Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Prof. Peter Prelovšek pracuje w Instytucie Jožefa Stefana oraz na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu w Lublanie. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku fizyków zajmujących się teorią fazy skondensowanej. Szczególnie wysoko cenione są jego prace dotyczące metod numerycznych wykorzystywanych w badaniach kwantowych układów wielu cząstek oraz wyniki dotyczące związku pomiędzy prawami zachowani a zjawiskami transportu. Prowadził także badania dotyczące nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego oraz fizyki ferroelektryków.

Prof. Prelovšek  jest jednym z edytorów  najbardziej prestiżowego czasopisma z zakresu fizyki – Physical Rewiew Letters, wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne. Pracował w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie, takich jak ETH w Zurychu, National Laboratory w Los Alamos, Instytut Fizyki Teoretycznej w Santa Barbara, Technische Universität w Monachium, Ludwig-Maximilian Universität w Monachium, Instytuty Maxa-Plancka w Stuttgarcie oraz Dreźnie, a także Uniwersytet Tohoku w Japonii. Był promotorem jedenastu prac doktorskich.

Program wizyty (wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty):

  • 9 kwietnia, godz. 11.15 - „Modeling of high-temperature superconductors” – wykład popularno-naukowy (bud. A-1, sala 322),
  • 11 kwietnia, godz. 13.15 - „Localization in noninteracting and many-body quantum systems” – seminarium naukowe (bud. A-1, sala 320A)
  • 18 kwietnia, godz. 13.15 - „Numerical methods for static and dynamical properties of correlated eletrons” - wykład dydaktyczny (bud. A-1, sala 320A)
  • 9-18 kwietnia 2018, godz. 15.00-16.00 - konsultacje naukowe (bud. A-1, pokój 262b). 

Profesor Peter Prelovšek - życiorys

Profesor Peter Prelovšek jest zatrudniony w Instytucie Jožefa Stefana oraz na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu w Lublanie. 

Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku fizyków zajmujących się teorią fazy skondensowanej. Szczególnie wysoko cenione są jego prace dotyczące metod numerycznych wykorzystywanych w badaniach kwantowych układów wielu cząstek oraz wyniki dotyczące związku pomiędzy prawami zachowani a zjawiskami transportu. Prowadził także badania dotyczące nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego oraz fizyki ferroelektryków. 

Prof. Prelovšek  jest jednym z edytorów  najbardziej prestiżowego czasopisma z zakresu fizyki, tj. Physical Rewiew Letters, które jest wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne. Pracował w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie, takich jak ETH w Zurychu, National Laboratory w Los Alamos, Instytut Fizyki Teoretycznej w Santa Barbara, Technische Universität w Monachium, Ludwig-Maximilian Universität w Monachium, Instytuty Maxa-Plancka w Stuttgarcie oraz Dreźnie, a także Uniwersytet Tohoku  w Japonii. Był promotorem jedenastu prac doktorskich.

Lokalizacja

Aula budynku A1 Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańśkiego 27

 

Komentarze