Książka rzeczy niepotrzebnych - warsztat twórczy dla dorosłych

Książka rzeczy niepotrzebnych – warsztat twórczy dla dorosłych

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na inspirowany postacią Tadeusza Różewicza warsztat twórczy dla dorosłych, podczas którego stworzymy nietypową książkę z rzeczami niepotrzebnymi.

Kto z nas nie znajdzie w swoim najbliższym otoczeniu przedmiotów, których już dawno powinien się pozbyć? Dlatego tak trudno się rozstać się z upominkami, pamiątkami z wakacji czy starą książką? Jak znaleźć złoty środek pomiędzy gwałtowną redukcją i sentymentalnym chomikowaniem? Oczywiste wydaje się, że umiejętność pozbywania się tego, co niepotrzebne, jest przydatna zarówno w życiu codziennym, jak i sztuce, a jednocześnie te „niepotrzebne rzeczy” mogą okazać się źródłem natchnienia.

Tadeusz Różewicz zbierał przedmioty nieoczywiste, a jednak z tajemniczych powodów ważne. Pisząc, gromadził słowa z różnych rejestrów języka. Niekiedy ten potok mowy redukował potem do wiersza złożonego z kilku krótkich wersów – mocnego właśnie dzięki swojej radykalnej ascezie. I właśnie tego typu praktykę poćwiczmy podczas warsztatów dla dorosłych w Muzeum Pana Tadeusza. Na zajęcia uczestnicy mogą przynieść ze sobą dwa lub trzy przedmioty dowolnego zupełnie rodzaju, które ich zdaniem są nieużyteczne. Podczas spotkania przeprowadzona zostanie metamorfoza gratów-skarbów. Dekonstrując je, nadamy im nowe życie i formę. Każdy z uczestników dostanie na pamiątkę „książkę rzeczy niepotrzebnych”.

Warsztaty Książka rzeczy niepotrzebnych, które odbędą 7 grudnia 2017, przeprowadzą studenci Mediacji Sztuki wrocławskiego ASP, a koncepcja zajęć powstała w ramach ich przedmiotu Przygotowanie projektów twórczych. Jednocześnie warsztaty to zapowiedź najnowszej wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu w Muzeum Pana Tadeusza, która będzie wyjątkowym autokomentarzem do jego życia i twórczości, a także prezentacją jego poglądów na temat popkultury, mediów współczesnych, sportu, podróży, czytelników, sensu i… bezsensu pisania, starości, umierania czy historii XXI wieku. 

Koncepcja i realizacja: Angelika Ciach, Joanna Kozłowska, Marta Sobala, Jan Zawadzki, Łukasz Kwiliński (studenci przedmiotu Mediacja Sztuki na ASP we Wrocławiu)
współpraca: Katedra Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
patron medialny cyklu: Portal O.pl

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze