Gitarowy Rekord Guinnessa 2019. Slade pierwszą gwiazdą

W 2018 roku na wrocławskim Rynku Gitarowy Rekord Guinnessa pobiło 7411 gitarzystów. W tym roku może być ich więcej, wystarczy, że fani sześciu strun znowu połączą siły. Pomoże im w tym zespół Slade, pierwsza z gwiazd, jaką zaprosili organizatorzy. Zaplanowano też specjalny koncert glamrockowej grupy znanej m.in. z przeboju „Merry Christmas Everybody”.


Nazywani najlepszym zespołem lat 70. (pod względem sprzedanych singli – ok. 1,8 miliona przy pół milionie sprzedanych płyt) stali się orędownikami glam rocka i ciesząc się o niebo większą popularnością niż wielka gwiazda glamu, David Bowie.

Muzycy pierwotnego składu grupy spotkali się w połowie lat 60., a pod nazwą Slade wystąpili na początku 70. i doskonale wstrzelili się w rynek muzyczny i oczekiwania fanów. Na punkcie ich hitów – „Take Me Bak 'Ome”, „Run Runaway”, „Mama Weer All Crazy Now”, „Gudbye T' Jane” oszalały tysiące fanów, a przebojem „Merry Xmas Everybody” przeszli do historii.

Sukces byłby, z pewnością, nieprzerwany, gdyby nie narodziny punk rocka. Glam rock stał się błyskawicznie passe, a wraz z nim Slade. Zespół uratował paradoskalnie Ozzy Osbourne. Latem 1980 roku miał zagrać na Reading Festival, ale odwołał koncert. Organizatorzy ściągnęli posiłki w postaci Slade'a, który zagrał przed 65 tysiącami ludzi i wprawił ich w prawdziwą ekstazę. Sukces odbił się szerokim echem, a Slade wrócił do gry.

Przez lata skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie. Nie gra i nie śpiewa już w nim słynny wokalista Noddy Holder, z dawnego składu wciąż koncertują gitarzysta Dave Hill i perkusista Don Powell. Wspólniez nowym wokalistą Malem McNultym i basistą Johnem Berrym zagrają 1 maja najpierw na Rynku, po południu natomiast na terenach Pergoli w kompleksie Hali Stulecia rozpoczynając największy wrocławski festiwal 3-Majówka 2019.

Zgłoś uwagę