Gitarowy Rekord Guinnessa 2019. Będzie druga scena w Rynku

W 2018 roku na wrocławskim Rynku Gitarowy Rekord Guinnessa pobiło 7411 gitarzystów. W tym roku 1 maja może być ich więcej, wystarczy, że fani sześciu strun znowu połączą siły. Pomoże im w tym zespół Slade. W Rynku stanie także Scena Antyradia, na której grane będą od rana największe przeboje gitarowe wybrane w plebiscycie.


Nazywani najlepszym zespołem lat 70. (pod względem sprzedanych singli – ok. 1,8 miliona przy pół milionie sprzedanych płyt) stali się orędownikami glam rocka i ciesząc się o niebo większą popularnością niż wielka gwiazda glamu, David Bowie.

Muzycy pierwotnego składu grupy spotkali się w połowie lat 60., a pod nazwą Slade wystąpili na początku 70. i doskonale wstrzelili się w rynek muzyczny i oczekiwania fanów. Na punkcie ich hitów – „Take Me Bak 'Ome”, „Run Runaway”, „Mama Weer All Crazy Now”, „Gudbye T' Jane” oszalały tysiące fanów, a przebojem „Merry Xmas Everybody” przeszli do historii.

Sukces byłby, z pewnością, nieprzerwany, gdyby nie narodziny punk rocka. Glam rock stał się błyskawicznie passe, a wraz z nim Slade. Zespół uratował paradoskalnie Ozzy Osbourne. Latem 1980 roku miał zagrać na Reading Festival, ale odwołał koncert. Organizatorzy ściągnęli posiłki w postaci Slade'a, który zagrał przed 65 tysiącami ludzi i wprawił ich w prawdziwą ekstazę. Sukces odbił się szerokim echem, a Slade wrócił do gry.

Przez lata skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie. Nie gra i nie śpiewa już w nim słynny wokalista Noddy Holder, z dawnego składu wciąż koncertują gitarzysta Dave Hill i perkusista Don Powell. Wspólniez nowym wokalistą Malem McNultym i basistą Johnem Berrym zagrają 1 maja najpierw na Rynku, po południu natomiast na terenach Pergoli w kompleksie Hali Stulecia rozpoczynając największy wrocławski festiwal 3-Majówka 2019.

Kolejne gwiazdy Rekordu

Obok Slade'a w Rynku można spodziewać się także wielu innych gości, którzy pomogą tysiącom uczestników zagrać riffy. To Amen (Jussi Sydänmaa), gitarzysta elektryczny fińskiej formacji Lordi, ale też polski Nocny Kochanek, rewelacja ostatnich miesięcy.

Druga scena na Rynku

Na tym nie koniec, w Rynku zostanie zainstalowana druga scena, tzw. Scena Antyradia. Tam od rana grane będą Gitarowe Przeboje Wszech Czasów, które radiosłuchacze, ale i gitarzyści wybrali w  plebiscycie. Na drugiej estradzie wystąpią Janusz Yanina Iwański, Jacek Krzaklewski, Marek Pająk, ale też...uczestnicy Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Plan Gitarowego Rekordu Guinnessa

Start już o 10.00 rano, kiedy gwiazdy zagrają koncerty, a wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w biciu rekordu będą mogli się zarejestrować (Uwaga! Tylko do 15:45).

O godz. 16:00 zaczyna się oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa, a godzinę później już koncert gwiazd na Pergoli.

Co wiedzieć, aby zagrać

„Wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Henrdixa. W tym roku zależy nam żebyście zagrali również pozostałe utwory, które graliśmy z w zeszłych latach” – informują organizatorzy.

Zgłoś uwagę