Ghost pop na żywo, czyli SEA+AIR

Jest takie miejsce we Wrocławiu, gdzie warto bywać, jeśli chce się posłuchać na żywo dobrej muzyki, szczególnie tej stosunkowo rzadko obecnej w mainstreamowych mediach. Miejscem tym jest oczywiście klub Firlej przy Grabiszyńskiej, a we wtorek (22 września, godz. 19) warto wpaść tam na koncert SEA+AIR. 


SEA+AIR to duet, który tworzą Eleni Zafiriadou i Daniel Benjamin. Ona jest Greczynką, on Niemcem, są małżeństwem. Ona potrafi grać między innymi na klawesynie, on jest kompozytorem, oboje mają za sobą bogatą artystyczną przeszłość, także wspólną, ale pod szyldem SEA+AIR występują i nagrywają dopiero od pięciu lat. Wspólna artystyczna droga była im najwyraźniej pisana, bowiem ich debiutancka płyta „My Heart's Sick Chord” zyskała swoich zwolenników, a najnowsza – po drodze były jeszcze dwie epki i siedmiocalowy singiel – zatytułowana „Evropi” zdobyła sobie już autentyczną popularność. Oczywiście w ramach pewnej niszy opatrzonej hasłem „indie/alternative”, ale zawsze.

Ghost Pop? A co to takiego?

Co grają Eleni i Daniel? Ot, takie na przykład piosenki:

Według twórców jest to „ghost pop”. Organizator koncertu tak interpretuję tę efektowną etykietę: „Mieszanka zapomnianych śródziemnomorskich melodii i egzotycznych instrumentów snuje swoją własną historię. Słychać w niej muzykę pontyjską i rembetico, tradycyjne greckie instrumenty pokroju liry i buzuki, które zabierają słuchacza na muzyczną przygodę. Daniel i Eleni eksperymentują z bizantyjskim śpiewem oraz wolnością, jaką niesie ze sobą odwieczna tradycja muzyczna.”. Sami artyści dodają, że inspirują się najróżniejszą muzyką (od Bacha po... Scorpions) i że otwartość na wpływy jest dla nich bardzo ważna. A na żywo wypadają bardzo efektownie – choć są duetem, potrafią obsługiwać jednocześnie kilka instrumentów, ich brzmienie jest więc pełne i podobne do zwykłego, kilkuosobowego bandu. Grają dużo, otwierali już koncerty takich artystów jak m.in. Sufjan Stevens, White Stripes, Jose Gonzalez, The Flaming Lips i The Soundtrack Of Our Lives. O ich formę nie należy się więc obawiać.

Ambient i drony

Przed SEA+AIR wystąpi Blanket Of Rock, solowy projekt Thomasa Fischera, znanego z Esben And The Witch. Na swojej debiutanckiej, wydanej w tym roku płycie „The Circling Deep” Thomas gra tak:

To zupełnie odmienne klimaty od SEA+AIR, tym bardziej więc warto przyjść do Firleja punktualnie.

Bilety: Przedsprzedaż: 20 zł., dostępne w: Ekobilet, TicketPro.pl, salonach Empik, MediaMarkt, Saturn oraz w Firleju. W dniu koncertu: 30 zł, dostępne na bramce w klubie.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
SEΛ + ΛIR w Firleju

SEΛ + ΛIR w Firleju

Koncert / Pop / W klubie
Termin 22 września 2015 19:00

Miejsce Klub Firlej - Ośrodek Działań Artystycznych we Wrocławiu

Zobacz
Zgłoś uwagę