Gant złożył wniosek o upadłość

Kolejny wrocławski deweloper ma poważne kłopoty

  • Odra Tower we Wrocławiu, jedna z inwestycji spółki Gant Development

    Odra Tower we Wrocławiu, jedna z inwestycji spółki Gant Development


Zarząd Gant Development złożył we wrocławskim sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Ci jednak kilka dni wcześniej wnioskowali o upadłość likwidacyjną. Oznaczałaby ona koniec firmy i sprzedaż jej majątku przez syndyka. Jeśli sąd zaakceptuje wniosek o upadłość układową, deweloper dostanie czas na to, by porozumieć się z wierzycielami i rozpocząć proces restrukturyzacji. Termin rozprawy wyznaczono na 30 października 2013 r.

Problemy finansowe ciągną się za deweloperem od dłuższego czasu. W pierwszym półroczu tego roku przychody spółki spadły o 68 proc. w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Firma od kilku miesięcy nie była w stanie prowadzić żadnych nowych inwestycji, a wiosną tego roku przestała spłacać należności z tytułu wyemitowanych obligacji. Do 9 października spółka miała wykupić od wierzycieli obligacje warte 29 mln zł, jednak nie zgromadziła potrzebnych środków. Gant od dłuższego czasu próbuje też sprzedać za ponad 100 mln zł centrum handlowe Marino we Wrocławiu. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do transakcji.

Gant Development jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od początku 2013 r. kurs akcji spółki spadł o 82 proc. Po informacji o złożeniu wniosku o upadłość, kurs Ganta wzrósł o ponad 16 proc.

Gant Development buduje mieszkania i lokale usługowe w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Opolu i Polanicy-Zdroju. W samej stolicy Dolnego Śląska firma prowadzi obecnie cztery inwestycje: w Rynku oraz przy ul. Sikorskiego, Na Grobli i Racławickiej.

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę