Galeriowce przechodzą lifting [WIZUALIZACJE]

Kultowe galeriowce mocno się zmieniają. Część już ma za sobą remont i ocieplanie elewacji. Teraz rozpoczyna się przebudowa tych położonych na rogu ul. Powstańców Śląskich i Wielkiej. Wreszcie zniknie odstraszający widok gołych pustaków na frontowej ścianie budynków. 

  • wizualizacje: materiały Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław - Południe

  • wizualizacje: materiały Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław - Południe


Obecnie trwają prace remontowe i inwestycyjne na dwóch galeriowcach wzdłuż ulicy Powstańców Śl. od Wielkiej do Zaolziańskiej.

Pierwszy etap termomodernizacji już się zakończył w galeriowcu przy ul. Wielkiej. Przypomnijmy. Wyremontowano i ocieplono południową część budynku, wymieniano witryny we wszystkich wieżach, wymieniano windy i odremontowano klatki schodowe i korytarze. W drugim galeriowcu od ulicy Zaolziańskiej też już wyremontowano część elewacji wzdłuż galerii, wymieniono windy, wyremontowano część loggii.
 

To był początek zmian na rogu Powstańców Śl., i Wielkiej aż do Zaolziańskiej.  Od tego zaczęło się porządkowanie ostatniego fragmentu miasta w tych okolicach. W maju zeszłego roku informowaliśmy o staraniach właściciela dolnych kondygnacji budynku na rogu Powstańców Śl. i Wielkiej w celu uzyskania zgód i pozwoleń na dokończenie budowy lokali.

Wszelkie zgody już są i kolejny ważny etap modernizacji ruszył kilka dni temu - inwestycja na dolnych kondygnacjach. Znikną pustaki z nieużytkowanych kondygnacji a w ich mniejsze powstaną nowoczesne i praktyczne mieszkania oraz lokale usługowe. Prace powinny zakończyć się na przełomie 2016 i 2017 roku.

 - Ponad 15 lat staraliśmy się zagospodarować ten teren. Niestety różni uczestnicy postępiań administracyjnych, korzystając ze swoich uprawnień, skarżyli kolejne pozwolenia na budowę i nie mogliśmy zakończyć inwestycji – mówi Bogdan Staszczyński, przedstawiciel inwestora AS Development.  - Nie bez znaczenia były również brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i w związku z tym konieczność kolejnych skomplikowanych uzgodnień w celu uzyskania warunków zabudowy. W ramach inwestycji zrealizowane będą między innymi komfortowe mieszkania z antresolami a wśród lokali usługowych przychodnia lekarska. Nie zabraknie również placówek handlowych i usługowych – dodaje.
 

Zarząd spółdzielni w tym roku dalej będzie kontynuowany remont elewacji galeriowca na rogu Powstańców śl. i Zaolziańskiej.

 - Do jesieni tego roku  zostanie zakończony remont elewacji od strony Powstańców Śląskich. Zabezpieczone i odnowione zostaną wieże, pasaż oraz schody i dojścia. W ten sposób elewacji od zachodu zostanie przywrócony pierwotny dobry wygląd. Wielkość budynku powoduje, że są do remontu kilometry galerii, balustrad, potężne powierzchnie i ilości pochłaniające olbrzymie pieniądze – mówi Marek Dera, wiceprezes Zarządu SM Wrocław-Południe.

Niestety na remont drugiej strony jeszcze trzeba będzie poczekać, dlatego że dopiera niedawno zostało, po kilku latach procesów w różnych instancjach, wydane rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ostatecznie oddalające skargę jednej z mieszkanek, która zaskarżyła decyzję o pozwoleniu na budowę. Teraz trzeba zaktualizować dokumenty i przygotować finansowanie kolejnych remontów w tym budynku.

Powoli, krok za krokiem, zmienia się ten fragment miasta. Kiedy zostaną dokończone inwestycje pomiędzy SkyTower i Hotelem Wrocław tej części Wrocławia zostanie przywrócona funkcjonalność zwartej zabudowy śródmiejskiej – tak jak to było przed wojną.

Czytaj więcej: Trwa remont galeriowców 

Zgłoś uwagę