Odpalą neony na Ruskiej – na razie na próbę

Wyremontowane przez fundację Neon Side Wrocław neony zaświecą znowu, tym razem jednak już w nowej lokalizacji, czyli w podwórku przy ulicy Ruskiej 46. Próbne rozświetlenie odbędzie się we wtorek, 23 września, o godzinie 19.00.

 • neon side wrocław galeria ruska dźwig

  Ostatnie przygotowania przed wtorkowym próbnym odpaleniem, fot. ulaj

 • neon side wrocław neon podwórko przy ruskiej

  Wyremontowane przez fundację Neon Side neony, zaświecą znowu!, fot. ulaj

 • neon side wrocław podwórko przy ruskiej galeria

  Podwórko przy ulicy Ruskiej 46 już teraz jest jednym z najciekawszych miejsc we Wrocławiu, fot. ulaj

 • neon side wrocław neony na podwórku przy ruskiej elektro

  Już teraz w podwórku przy Ruskiej możemy oglądać osiem zawieszonych neonów, fot. ulaj


Fundacja Neon Side wyszukuje, odkupuje i przywraca życie starym neonom. Część z nich już teraz wisi na elewacji budynków w podwórku przy ulicy Ruskiej 46. Trzeba przyznać, że nawet za dnia, gdy nie świecą, robią wrażenie, choć zapewne świecące będą przyciągać wzrok jeszcze bardziej. Próbne rozświetlenie neonów zaplanowano na 23 września (wtorek) na godzinę 19.00. Ponownie zaświecą: Rumcajs z ul. Powstańców Śląskich, Moda Polska z Rynku, Modny Strój z Wita Stwosza, Dom Handlowy z Robotniczej, Grand Hotel z Piłsudskiego, Elektro (Elektromontaż) z Opolskiej, Kwiaty z ul. Wróblewskiego i Hermes z Grabiszyńskiej.

 neon side wrocław

Przedsmak tego, jak wyglądają rozświetlone neony, mieliśmy już w piątek, fot. Neon Side

– Czekamy jeszcze na Wrocław Główny i neonowy 'patchwork', czyli wprowadzający na podwórko napis Galeria Neon Side – mówi Daniela Szymczak z Fundacji Neon Side. – Ta zewnętrzna ekspozycja cieszy nas szczególnie, ponieważ naturalnym środowiskiem dla neonów jest przestrzeń miejska. Niestety, z różnych powodów nie mogły one pozostać w swoim oryginalnym kontekście. Najczęściej przyczyną jest zmiana właściciela i przeznaczenia budynku czy lokalu, a co za tym idzie, zastępowanie starych neonów nowymi formami reklamy informującymi o aktualnej funkcji obiektu. W takiej sytuacji decyzja, czy zdjąć neon i go ocalić czy nie zdejmować i pozwolić, żeby trafił na złom, jest dla nas oczywista – dodaje. 

Neony na zewnątrz i w środku

Tymczasem przygotowania do otwarcia Galerii Neon Side idą pełną parą. – Planujemy ruszyć za miesiąc, półtora, więc czasu zostało niewiele – mówi Daniela. – W tej chwili np. wybieramy neony, które się w galerii znajdą, przez ostatnie 10 lat nazbierało się ich naprawdę sporo i wybór wcale nie jest łatwy, i na dniach zaczniemy je montować. Jednym z najciekawszych będzie bez wątpienia ostatni uratowany neon – gigantyczna kura z dawnych Wrocławskich Zakładów Drobiarskich przy ul. Paprotnej. Zdemontowany pod koniec sierpnia, prawie 40-letni neonowy logotyp wymaga remontu, ale mamy nadzieję, że wkrótce znowu zaświeci – dodaje.

Stworzenie galerii neonów jest szansą pokazania ich w ogólnodostępnym miejscu, gdzie będą mogły znowu zaświecić i gdzie każdy będzie mógł je podziwiać. 

Zewnętrzną część galerii neonów ma pod swoją opieką miejska spółka  Wrocławska Rewitalizacja. Przypomnijmy również, że podwórko przy ulicy Ruskiej 46 będzie ważnym miejscem na kulturalnej mapie Wrocławia. To tutaj swoje siedziby będą mieć przeróżne stowarzyszenia kulturalne i fundacje, m.in. wspierające organizację ESK w stolicy Dolnego Śląska. Miejsce ma być swego rodzaju kulturalną alternatywą dla popularnego Pasażu Niepolda.ulaj

Zgłoś uwagę