Na Fresh Design pokazali, jak projektować Odrę. Jest wystawa

Zakończyła się IV edycja międzynarodowego projektu „Fresh Design – Młoda Europa o designie”. Przez 10 dni maja studenci z całej Europy brali udział w warsztatach po hasłem „Rzeka: Połączenia”, by zmierzyć się z wyzwaniem ujęcia rzeki Odry w nowoczesnej zabudowie Wrocławia. Teraz czas na wystawę powstałych projektów. Jej wernisaż odbędzie się w 17 czerwca o 18.00 w CRZ „Krzywy Komin”.

 • projekty dla Odry

  fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016

 • fot. Fresh Design 2016


Do udziału w multidyscyplinarnych warsztatach, zorganizowanych przez Fundację Open Mind przy współpracy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zgłosili się uczestnicy z Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Turcji i Polski. Studenci i ich opiekunowie – doktoranci Wydziału Architektury PWr, pracowali nad swoimi projektami pod okiem znakomitych tutorów: Roberta Majkuta, Doroty Szlachcic, Grażyny Hryncewicz-Lamber, Jacka Wiszniowskiego, Jana Dowgiałło i Anny Zawadzkiej z pracowni MECH.build. Każda z grup skupiła się na koncepcji modernizacji wybranych przestrzeni wrocławskiego nadrzecza. Opiekę merytoryczną nad warsztatami po raz kolejny sprawowali przedstawiciele Wydziału Architektury Wr – dr Anna Bać oraz arch. Piotr Michalski.

Fresh Design – wernisaż wystawy powarsztatowej

Fresh Design – wernisaż wystawy powarsztatowej

Szkolenia / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin 16 czerwca 2016 18:30

Miejsce CRZ Krzywy Komin

Zobacz

Na spotkanie z miastami

W pierwszych dniach pobytu uczestnicy zapoznali się z miastem, w czym pomogły im prezentacje studentów z PWr oraz wizja lokalna terenu działań – Kępy Mieszczańskiej, mostów Grunwaldzkiego i Pokoju, oraz brzegów Odry wzdłuż ulicy Kurkowej – prowadzona zarówno z perspektywy lądu, jak i wody. Jednocześnie każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania sposobów zagospodarowania brzegów rzeki w innych miastach europejskich.

Każdy uczestnik zaprezentował swoje dotychczasowe dokonania podczas wystawy Fresh Design w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów WrocLove Design. Wernisaż odbył się podczas gali otwarcia festiwalu. Na wystawie można było podziwiać rzeźby, grafiki, murale, fotografie, instalacje wideo oraz projekty architektoniczne i wzornictwa przemysłowego, zaprojektowane przez obiecujących młodych twórców. 

Szczególną wartość dla projektu miała otwarta dyskusja z właścicielem pierwszego w Polsce domu na wodzie, Kamilem Zarembą z fundacji onwater.pl i koordynatorem miasta do spraw rzeki Piotrem Misiakiem. W czasie debaty poruszone zostało całe spektrum zagadnień związanych z przeszłością, przyszłością i teraźniejszością Odry we Wrocławiu: od historii infrastruktury rzecznej, poprzez aktualne rozwiązania techniczne, do współpracy między miastem a mieszkańcami w procesie zabudowy wrocławskich brzegów Odry.

We współpracy Fundacji Open Mind z fundacją Stiftung Zukunft Berlin w multimedialnej instalacji LUNETA 2016 obok Dworca Wrocław Główny zorganizowano wirtualne spotkanie mieszkańców obu nadrzecznych miast – Wrocławia i Berlina. W Berlinie była okazja do spotkania z Uwe Radą – znanym pisarzem i dziennikarzema oraz Janem Edlerem –pomysłodawcą berlińskiej inicjatywy Flussbad Berlin. We Wrocławiu pojawili się Kamil Zaremba z Fundacji OnWater oraz uczestnicy Fresh Design. Spotkanie było prowadzone przez Martina Schinagla – doktoranta berlińskiego Uniwersytetu Humboldta.  

Projekty dla Odry

Finał projektu odbył się 22 maja w przestrzeni Alei Bielany – gospodarzy tegorocznej edycji Wroclove Design. Każda z grup projektowych zaprezentowało swoje koncepcje zagospodarowania terenów. Przykładowo, grupa pracująca pod opieką uznanego designera, Roberta Majkuta, stworzyła ambitny projekt „Odractive”, z kładką dla pieszych oraz systemem ścieżek w kształcie ciała, którego częściami są nadbrzeża oraz sama rzeka. Dzięki temu można łatwo połączyć ze sobą Muzeum Narodowe, Urząd Wojewódzki, Bibliotekę Uniwersytecką oraz kampus Uniwersytetu Wrocławskiego z wybranymi miejscami na rzece. Prezentacje zwieńczył wykład „Jakiej Odry chcemy”, wygłoszony przez gościa warsztatów – Uwe Radę, dyskusja z uczestnikami oraz polemika nad rolą, jaką Odra może w przyszłości odgrywać we Wrocławiu.

Wyniki prac będą prezentowane również na uczelniach w całej Europie oraz w Turcji. Zaplanowane są też kolejne debaty otwarte z miejskimi aktywistami, architektami i mieszkańcami, a przede wszystkim: działania na rzecz wdrożenia powstałych projektów. 

IV edycja projektu „Fresh Design – Młoda Europa o Designie” została zorganizowana przez Fundację Open Mind. Partnerem projektu był Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, a wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Wrocław. Partnerami projektu byli CRZ „Krzywy Komin”, GrupaKreatywni.pl, Betard, Libet, Vantage Development.

Zgłoś uwagę