wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Fresh Design pokazali, jak projektować Odrę. Jest wystawa
Na Fresh Design pokazali, jak projektować Odrę. Jest wystawa

fot. Fresh Design 2016

Zakończyła się IV edycja międzynarodowego projektu „Fresh Design – Młoda Europa o designie”. Przez 10 dni maja studenci z całej Europy brali udział w warsztatach po hasłem „Rzeka: Połączenia”, by zmierzyć się z wyzwaniem ujęcia rzeki Odry w nowoczesnej zabudowie Wrocławia. Teraz czas na wystawę powstałych projektów. Jej wernisaż odbędzie się w 17 czerwca o 18.00 w CRZ „Krzywy Komin”.

Reklama

Do udziału w multidyscyplinarnych warsztatach, zorganizowanych przez Fundację Open Mind przy współpracy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zgłosili się uczestnicy z Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Turcji i Polski. Studenci i ich opiekunowie – doktoranci Wydziału Architektury PWr, pracowali nad swoimi projektami pod okiem znakomitych tutorów: Roberta Majkuta, Doroty Szlachcic, Grażyny Hryncewicz-Lamber, Jacka Wiszniowskiego, Jana Dowgiałło i Anny Zawadzkiej z pracowni MECH.build. Każda z grup skupiła się na koncepcji modernizacji wybranych przestrzeni wrocławskiego nadrzecza. Opiekę merytoryczną nad warsztatami po raz kolejny sprawowali przedstawiciele Wydziału Architektury Wr – dr Anna Bać oraz arch. Piotr Michalski.

Fresh Design – wernisaż wystawy powarsztatowej

Fresh Design – wernisaż wystawy powarsztatowej

Szkolenia / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin 16 czerwca 2016 18:30

Miejsce CRZ Krzywy Komin

Zobacz

Na spotkanie z miastami

W pierwszych dniach pobytu uczestnicy zapoznali się z miastem, w czym pomogły im prezentacje studentów z PWr oraz wizja lokalna terenu działań – Kępy Mieszczańskiej, mostów Grunwaldzkiego i Pokoju, oraz brzegów Odry wzdłuż ulicy Kurkowej – prowadzona zarówno z perspektywy lądu, jak i wody. Jednocześnie każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania sposobów zagospodarowania brzegów rzeki w innych miastach europejskich.

Każdy uczestnik zaprezentował swoje dotychczasowe dokonania podczas wystawy Fresh Design w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów WrocLove Design. Wernisaż odbył się podczas gali otwarcia festiwalu. Na wystawie można było podziwiać rzeźby, grafiki, murale, fotografie, instalacje wideo oraz projekty architektoniczne i wzornictwa przemysłowego, zaprojektowane przez obiecujących młodych twórców. 

Szczególną wartość dla projektu miała otwarta dyskusja z właścicielem pierwszego w Polsce domu na wodzie, Kamilem Zarembą z fundacji onwater.pl i koordynatorem miasta do spraw rzeki Piotrem Misiakiem. W czasie debaty poruszone zostało całe spektrum zagadnień związanych z przeszłością, przyszłością i teraźniejszością Odry we Wrocławiu: od historii infrastruktury rzecznej, poprzez aktualne rozwiązania techniczne, do współpracy między miastem a mieszkańcami w procesie zabudowy wrocławskich brzegów Odry.

We współpracy Fundacji Open Mind z fundacją Stiftung Zukunft Berlin w multimedialnej instalacji LUNETA 2016 obok Dworca Wrocław Główny zorganizowano wirtualne spotkanie mieszkańców obu nadrzecznych miast – Wrocławia i Berlina. W Berlinie była okazja do spotkania z Uwe Radą – znanym pisarzem i dziennikarzema oraz Janem Edlerem –pomysłodawcą berlińskiej inicjatywy Flussbad Berlin. We Wrocławiu pojawili się Kamil Zaremba z Fundacji OnWater oraz uczestnicy Fresh Design. Spotkanie było prowadzone przez Martina Schinagla – doktoranta berlińskiego Uniwersytetu Humboldta.  

Projekty dla Odry

Finał projektu odbył się 22 maja w przestrzeni Alei Bielany – gospodarzy tegorocznej edycji Wroclove Design. Każda z grup projektowych zaprezentowało swoje koncepcje zagospodarowania terenów. Przykładowo, grupa pracująca pod opieką uznanego designera, Roberta Majkuta, stworzyła ambitny projekt „Odractive”, z kładką dla pieszych oraz systemem ścieżek w kształcie ciała, którego częściami są nadbrzeża oraz sama rzeka. Dzięki temu można łatwo połączyć ze sobą Muzeum Narodowe, Urząd Wojewódzki, Bibliotekę Uniwersytecką oraz kampus Uniwersytetu Wrocławskiego z wybranymi miejscami na rzece. Prezentacje zwieńczył wykład „Jakiej Odry chcemy”, wygłoszony przez gościa warsztatów – Uwe Radę, dyskusja z uczestnikami oraz polemika nad rolą, jaką Odra może w przyszłości odgrywać we Wrocławiu.

Wyniki prac będą prezentowane również na uczelniach w całej Europie oraz w Turcji. Zaplanowane są też kolejne debaty otwarte z miejskimi aktywistami, architektami i mieszkańcami, a przede wszystkim: działania na rzecz wdrożenia powstałych projektów. 

IV edycja projektu „Fresh Design – Młoda Europa o Designie” została zorganizowana przez Fundację Open Mind. Partnerem projektu był Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, a wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Wrocław. Partnerami projektu byli CRZ „Krzywy Komin”, GrupaKreatywni.pl, Betard, Libet, Vantage Development.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl