Festiwal Forum Musicum od 15 sierpnia

Gdyby ukuć hasło reklamowe dla sierpniowego festiwalu najlepsze brzmiałoby „Doskonała jakość za przystępną cenę”. Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny Forum Musicum tym razem postawił na utwory, w których kluczową sprawą jest tekst i sposób jego interpretacji. Pięć koncertów dostarczy niezapomnianych wrażeń. I nie uszczupli naszych portfeli.

 • ensemble leones nfm

  Zespół Ensemble Leones zagra 15 sierpnia/fot. NFM

 • il diletto forum musicum

  Zespół Il Diletto posłuchamy ostatniego dnia festiwalu 22 sierpnia

 • jarosław thiel wrocławska orkiestra barokowa

  Jarosław Thiel wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową zagra 21 sierpnia/fot. NFM

 • paweł iwaszkiewicz forum musicum

  Paweł Iwaszkiewicz z Open folk/fot. NFM

 • tomasz dobrzański forum musicum

  Tomasz Dobrzański, szef artystyczny festiwalu Forum Musicum


Festiwal inny niż wszystkie

Niegdyś festiwal Forum Musicum był jedną z nielicznych propozycji wakacyjnych dla melomanów, a innowacyjne traktowanie miejsc koncertowych (m.in. poprzez dawanie krótkich recitali instrumentalnych na klatkach zabytkowych kamienic) zyskało mu wielu fanów. Pod wodzą Tomasza Dobrzańskiego, szefa wrocławskiej formacji Ars Cantus impreza nie jest może tak zwariowana, jak przed laty, ma natomiast wyjątkowo zwarty i niezwykle pieczołowicie przygotowany program. Bez nazwisk z pierwszych stron magazynów, ale z zespołami, które specjalizują się w konkretnym okresie historycznym i zawsze rzetelnie podchodzą do odczytywania dawnych zapisów. Zaskakiwały nas już młode polskie formacje (nierzadko stworzone w gimnazjach lub liceach), teraz w kilku wrocławskich lokalizacjach (m.in. w jednej z sal kameralnych Narodowego Forum Muzyki) wybrzmią utwory wokalno-instrumentalne. Od średniowiecza po romantyzm.

Co czeka melomanów w sierpniu

Na sam początek posłuchamy średniowiecznych pieśni Neidharta von Reuentala (w wykonaniu Ensemble Leones). Dzień później przeniesiemy się wehikułem czasu do romantycznego salonu i pieśni z tego niezwykłego okresu (w wykonaniu członków Il timbro). Z kolei 20 sierpnia będzie tzw. open folk, 21 sierpnia arie Beethovena i Mendelssohna w wykonaniu Olgi Pasiecznik z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Barodkowej, a 22 sierpnia wisienka na torcie – opera buffa (czyli komiczna) „La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Bilety na wszystkie koncerty kosztują jedynie 10 i 20 zł.

Program Forum Musicum

20 sierpnia, godz. 20.00, Mleczarnia

Open folk:
Paweł Iwaszkiewicz – flety, dudy, bombardy
Mirosław Feldgebel – harfa celtycka
Olena Jeremianko – fidel
Jarosław Kopeć – instrumenty perkusyjne

Zespół zafascynowany muzyką celtycką równolegle szukają inspiracji w folklorze innych kręgów kulturowych od Słowiańszczyzny po Orient, w muzyce dawnej czy rockowej.

21 sierpnia, godz. 20.00, NFM, sala czerwona

Jarosław Thiel – dyrygent
Olga Pasiecznik – sopran
Zbigniew Pilch – skrzypce
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Symfonie Josepha Haydna oraz arie koncertowe Haydna, Beethovena i Mozarta, słowem program, jaki fani Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Olgi Pasiecznik znają z ich fantastycznego albumu. Tym razem na żywo.

22 sierpnia, godz. 20.00, Oratorium Marianum

Anna Moniuszko – dyrygent
Małgorzata Trojanowska - sopran (Serpina)
Roman Ciumakin - tenor (Uberto)
Bartosz Budny - bas (Vespone)
Zespół Muzyki Dawnej Il Diletti

G. B. Pergolesi La serva padrona

Tematem opera buffa jest sprytna intryga służącej zmierzająca do poślubienia własnego pana, czemu nie jest on bynajmniej przeciwny.

Zgłoś uwagę