ESK 2016: Flow – wieczór nad Odrą [DZIŚ PRÓBA]

Wielkie plenerowe widowisko „Flow” na Odrze można obejrzeć już w piątek. Dziś reżyser wydarzenia Chris Baldwin zaprasza zainteresowanych na próbę otwartą, która rozpocznie się o godz.21 na Bulwarze Dunikowskiego.

 • Próby do „Flow" fot. ESK 2016

  Próby do „Flow" fot. ESK 2016

 • Próby do „Flow" fot. ESK 2016

  Próby do „Flow" fot. ESK 2016

 • Próby do „Flow" fot. ESK 2016

  Próby do „Flow" fot. ESK 2016

 • Próby do „Flow" fot. ESK 2016

  Próby do „Flow" fot. ESK 2016

 • Próby do „Flow" fot. ESK 2016

  Próby do „Flow" fot. ESK 2016


Właściwe „Flow” rozpocznie się w sobotę 11 czerwca o godz.22 na rzece i jej wybrzeżach pomiędzy Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju. Zabrzmi tam „Kantata Flow”, czyli utwór, w którym zamknięto ostatnie 60 lat historii Wrocławia. Czterech międzynarodowych kompozytorów stworzyło niezwykły utwór, który zostanie wykonany przez 300-osobową orkiestrę złożoną z muzyków i chórzystów z Polski, Niemiec, Czech oraz Izraela.

Ci, którzy nie mogą przyjść nad Odrę mogą oglądać „Flow” dzięki streamingowi online, który na żywo dostępny będzie na youtube.com na kanale Wrocław 2016.

W mieście staną też ekrany, na których będzie wyświetlana transmisja. Znajdziemy je na Bulwarze Kaczyńskich, Wyspie Piasek, Placu Nowy Targ oraz na Wzgórzu Polskim naprzeciw Panoramy Racławickiej

Z powodu widowiska od godz. 20 w tej części Wrocławia będą zmiany w komunikacji. Dla uczestników będą też dodatkowe autobusy, które rozwiozą ich po spektaklu do domów.

 

Flow - performerskie widowisko na Odrze

Flow - performerskie widowisko na Odrze

Spotkania / W plenerze / Dla wszystkich / Happeningi / Sztuki wizualne / ESK / Performance
Termin 11 czerwca 2016 od 11:00 do 23:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

„Kantata Flow” składa się z czterech części.

Część Pierwsza „Dekady Budowania i Tańca” (Udi Perlman – Izrael). Muzyczna interpretacja lat 20-tych i początku 30-tych w Breslau. Był to okres rozkwitu miasta, przyniósł wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych, na które z zazdrością spoglądał cały świat. Miasto rozwijało się nie tylko architektonicznie, ale też kulturalnie – to tutaj żyli i tworzyli wybitni choreografowie tańca – Kurto Joose, Mary Wingman oraz Rudolf Labana. Dobra passa miasta została brutalnie przerwana w latach 40-tych XX wieku.

Część Druga – „Zniszczenie” (Amir Shpilman – Niemcy). W lutym 1945 roku rozpoczęło się krwawe oblężenie miasta. Mieszkańcy bronili się przed Armią Czerwoną dłużej niż trwała II Wojna Światowa – Festung Breslau poddał się jako ostatnia niemiecka metropolia. W wyniku walk ponad 80% miasta zostało doszczętnie zniszczone, w tym historyczna część, Ostrów Tumski. Breslauerzy siłą zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu. Na ich miejsce przybyli przesiedleńcy – mieszkańcy Kresów Wschodnich. Na krótki moment miasto stało się ziemią niczyją.

 Część Trzecia – „Cisza i Ponowne Przebudzenie”  (Jiri Kabat- Czechy). Dzięki jednej decyzji Breslau stał się ponownie polskim Wrocławiem. Powojenne lata to okres mozolnego odbudowywania miasta ze zgliszczy przez jego nowych mieszkańców. Był to okres wyciszenia i spokoju, a jednocześnie czas ograniczeń wynikających z trwającej zimnej wojny i reżimu komunistycznego.

 Część Czwarta – „Odbudowa, Powódź, Odbudowa” (Adam Porębski – Polska). W latach 90-tych Wrocław znów mógł „odetchnąć pełną piersią”, jednak rozkwit i odbudowa (na wieże Katedry po 50 latach powróciły ikoniczne hełmy) po raz kolejny zostały wstrzymane. Tym razem miasto musiało zmierzyć się z niszczącą siłą największej w historii powodzi. Letnia katastrofa sprawiła jednak, że mieszkańcy poczuli niezwykłą więź, nie tylko z sobą, ale też z miastem. To właśnie ten moment spowodował, że z dumą mogliśmy powiedzieć o sobie – jesteśmy wrocławianami! I zacząć odbudowę ponownie, patrząc z nadzieją w przyszłość.

Informacje praktyczne

 • Każdej z muzycznych części towarzyszyć będzie widowisko świetlno – pirotechniczne.
 • Spektakl rozpocznie się o godzinie 22:00 i potrwa ok. 60 minut.
 • Wzdłuż brzegów Odry przygotowane zostały miejsca siedzące. Liczba miejsc ograniczona.
 • Podczas spektaklu widzowie mogą liczyć na komentarz lektora w języku polskim i angielskim.
 • Organizatorzy zapraszają do skorzystania z formularza online, umożliwiającego podzielenie się emocjami związanymi z symfonią Kantata Flow – link do strony w formie kodu QR znajduje się na mapkach FLOW dostępnych w całym mieście.

 Gdzie i jak oglądać „Flow"

 • Bulwar Dunikowskiego, wejście od godz. 20.15
 • Most Pokoju, wejście od godz. 20.00 (od godz. 20.00 do północy Most Pokoju wyłączony będzie z ruchu kołowego i tramwajowego)
 • na czterech ekranach w centrum miasta: Bulwar Kaczyńskich, Wyspa Piasek, Plac Nowy Targ oraz Wzgórze Polskie naprzeciw Panoramy Racławickiej
 • via streaming: streaming online na żywo dostępny będzie na youtube.com na kanale Wrocław 2016

 „Flow" w liczbach

 • W multiwidowisko FLOW zaangażowanych jest 45 jednostek pływających, w tym 4 duże statki, 21 pływających i 20 zacumowanych żaglówek; statki symbolizują ruchy migracyjne przesiedleńców i uchodźców
 • Na potrzeby wydarzenia na lądzie znajduje się aż 500 000 kg sprzętu technicznego
 • Nad widowiskiem pracuje 600 osób, w tym 50 więźniów
 • Scena FLOW to aż 300 osób. To także 4 kompozytorów, 4 orkiestry, 4 kraje (Izrael, Czechy, Niemcy, Polska)
 • Widownia spektaklu rozciąga się na ponad kilometr, dlatego zainstalowany został specjalny system opóźniający dźwięk, dzięki czemu w każdym miejscu spektakl słyszany będzie doskonale

 

Zgłoś uwagę