Firmowe kolędowanie po Świętach

czyli jak w pracy obchodzimy wigilie


Z badań firmy Randstad i TNS OBOP wynika, że aż 72 proc. firm ma dla swoich pracowników jakieś atrakcje świąteczne.  Aż 65 proc. pracodawców organizuje dla swojej załogi spotkania wigilijne. Takie spotkania to nie tylko tradycja, ale również budowanie dobrych relacji w zespole, a co za tym idzie, również budowanie własnego wizerunku jako przyjaznej firmy. 

Przyjęcia w siedzibie firmy i w restauracjach, nawet już po Świętach

Większość pracodawców wybiera na świętowanie siedzibę firmy, ale coraz większą popularnością cieszy się organizacja spotkań wigilijnych w restauracjach.

- W tym roku takie spotkania dla przedsiębiorstw organizowaliśmy już od połowy listopada – przyznaje Paweł Borejko, manager z wrocławskiej restauracji La Maddalena przy ul. Włodkowica. –Zwykle są to przyjęcia na 25-40 osób przy świątecznej muzyce. Takie spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak dużym, że wiele firm ze względu na brak terminów przed Świętami postanowiło zorganizować przyjęcia firmowe dla swoich pracowników już po Świętach a nawet po nowym roku.

- Święta to czas, w którym możemy na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków, ról i pobyć przez chwilę razem - zaznacza Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Na wrocławskim lotnisku od wielu lat organizujemy tradycyjne spotkanie wigilijne, na które zapraszamy wszystkich pracowników i współpracowników lotniska. To ważne, ponieważ  terminal jest miejscem, w którym współpracują ze sobą różne służby, firmy i organizacje, tworząc wspólnie jedną całość. Nasze spotkanie  pomaga budować jeszcze lepszą atmosferę w zespole.  Sprawia, że pracownicy, którzy na co dzień zajmują się zupełnie innymi rzeczami, mogą się spotkać, porozmawiać, zjeść tradycyjny poczęstunek, a przede wszystkim wspólnie życzyć sobie kolejnego udanego roku. Wyznajemy zasadę, że relacje między ludźmi są najważniejsze i to właśnie symbolizuje nasze coroczne spotkanie opłatkowe.

Świąteczne kiermasze i wspólne… filmowanie

Z kolei we wrocławskich biurach Hewlett-Packard pracownicy angażują się w organizację kiermaszy bożonarodzeniowych, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc potrzebującym. Wolontariusze własnoręcznie wykonali kartki świąteczne i ozdoby choinkowe, urządzili wnętrza pomieszczeń, w których ustawione są świąteczne stoiska, przygotowali dekoracje, muzykę i oświetlenie oraz stanowisko do wspólnej fotografii ze „Świętym Mikołajem”.

W tegorocznej edycji świątecznego kiermaszu razem z HP wzięły udział Wrocławskie Centrum Opieki, Wychowania i Adopcji, Ogniska Wychowawcze Stowarzyszenia Iskierka, Zespół Szkół Specjalnych w Żarach, Fundacja Jagoda, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Jaszkotlu, Fundacja Mam Marzenie oraz Fundacja Tobiaszki Wrocławskie. Wszystkie te organizacje wystawiły do sprzedaży prace przygotowane przez swoich podopiecznych.

 - Organizacja tego typu świątecznych kiermaszy jest w naszym Centrum tradycją-twierdzi Hania  Adamczyk, koordynator akcji wolontariackich w Globalnym Centrum Biznesowym HP we Wrocławiu. - W ubiegłym roku udało nam się zebrać na realizację celów statutowych naszych partnerów z organizacji pozarządowych ponad 10 tys. zł. Aktywny udział w takim projekcie, znacząco zmienia perspektywę, z której postrzegamy problemy społeczne oraz własnego pracodawcę. Firma nie jest już wyłącznie miejscem pracy zarobkowej, ale staje się również terenem realizacji osobistych celów, czerpania satysfakcji z niesienia pomocy i możliwości bycia użytecznym dla innych. Wolontariat to także obszar, w którym ujawniają się cechy naszych pracowników, które nie zawsze mają szansę być zauważone na co dzień, na przykład kreatywność, zdolności organizacyjne czy umiejętności zarządzania zespołem. Wolontariat to nie tylko szkoła otwartości i tolerancji, ale również świetna nauka pracy w grupie, współdziałania, dobrej komunikacji i zarządzania projektem.

Z kolei we wrocławskiej siedzibie IBM Delivery Centre Polska święta są wielokulturowe.

- Nasi pracownicy z m.in. z Brazylii, Argentyny, Rwandy, Rumunii i  Japonii przygotowali dla swoich kolegów specjalny świąteczny film – mówi Agnieszka Małajny z IBM.- Poza tym praktycznie każdy team spotkał się na działowych wigiliach. Pierwsze z nich miały miejsce nawet w połowie grudnia, gdyż wielu pracowników, zwłaszcza obcokrajowców, wyjeżdżają na święta do swoich domów. 

Prezenty i bony upominkowe

Dla części pracodawców alternatywą dla wigilijnego spotkania są prezenty. Blisko co trzecia badana przez Randstad i TNS OBOP firma ufunduje pracownikom bony podarunkowe, a co czwarta premie okolicznościowe. 22 proc. deklaruje, że będą to mniejsze lub większe upominki dla pracownika lub jego rodziny. 

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę