Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Finał projektu „Parki ESK – parki pełne kultury”

Cztery wrocławskie parki, a w nich cztery pawilony kultury, 11 tygodni, ponad 200 wydarzeń, kilka tysięcy odbiorców – tak, bardzo skrótowo, można podsumować projekt „Parki ESK 2016 – parki pełne kultury”, który w tym roku wystartował na wrocławskich terenach rekreacyjnych. Uroczyste zakończenie programu odbyło się 26 września podczas sobotniego II Festiwalu Ulicy Świdnickiej.

  • II Festiwal ul. Świdnickiej

    Parki kultury ESK wyzwoliły masę pozytywnej energii - podkreślali koordynatorzy projektu (fot. Ula Jagielnicka)


Organizatorem wydarzenia było Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego w ramach działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Projekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy chętnie odwiedzali pawilony kultury, relaksowali się na leżakach i korzystali z dostępnego sprzętu sportowego. Ale przede wszystkim czynnie włączali się w organizację wydarzeń na tych plenerowych scenach.

Wachlarz wydarzeń, obywających się w pawilonach kultury, był naprawdę imponujący: od dziecięcych występów przez koncerty i pokazy po wykłady na poważne tematy. Każdy wrocławianin i odwiedzający parki mógł zaproponować własne działanie, zaprosić znajomych. Tak się właśnie działo. Wrocławianie to ludzie z pasją i projekt potwierdził tę tezę.

Koordynatorzy, czuwający nad organizacyjnym przebiegiem imprez, podkreślają, że wokół pawilonów kultury wykształciła się pewna społeczność. Sporo było odwiedzających, którzy przychodzi systematycznie w niemal każdy weekend. Żaden z koordynatorów nie spotkał się ze słowami krytyki, wręcz przeciwnie, wszystkie reakcje były bardzo pozytywne.

Projekt wystartował w trzech parkach: Południowym, Grabiszyńskim i Staszica, lecz po pięciu tygodniach, na prośbę grupy Zmieniaj Zakrzów, postawiono także czwarty pawilon kultury, który stanął w planowanym parku Jedności na Zakrzowie. Zaangażowanie grupy i wzorowe poprowadzenie aktywności tego pawilonu organizatorzy chcą stawiać jako wzór do kolejnych działań.

Artyści na finał 

W sobotę podczas finału organizatorzy podziękowali tym, którzy czynnie włączyli się w działania na plenerowych scenach – artyści mogli zaprezentować swoje talenty na dużej scenie festiwalowej, ustawionej u zbiegu ulicy Świdnickiej i Oławskiej. Pokazy stepowania i tańca brzucha oraz koncerty zgromadziły sporą publiczność, która gorącymi oklaskami dziękowała występującym.

Ten sezon działania Parków ESK był traktowany jako pilotaż. Już wiadomo, że pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i na pewno będzie kontynuowany w 2016 roku. Planowane jest zwiększenie liczby pawilonów, co najmniej dwukrotnie.

To, gdzie w przyszłym roku staną pawilony kultury, zależy w dużym stopniu od wrocławian. Organizatorzy zachęcają grupy sąsiedzkie, rady osiedli, stowarzyszenia, by zgłaszały się, jeśli są chętne do poprowadzenia pawilonu kultury w swojej okolicy, e-mail kontaktowy: parki.esk@wroclaw2016.plZgłoś uwagę