Filmowy Wrocław na Canal + Discovery

„Polska filmowa”, czyli cykl o miejscach, których kręcono filmy powstawał we Wrocławiu. Stolicę Dolnego Śląska będzie można zobaczyć na ekranie w szóstym odcinku. Seria będzie mieć premierę 25 kwietnia na Canal + Discovery o godz. 21.


Nie ma historii polskiego kina bez Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. To tu powstawały „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Pamiętnik znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Sami swoi”, „Salto”. Has, Chęciński, Lenartowicz, Wajda, Piwowarski, Holland, Kutz, Żuławski, Majewski kręcili tu swoje fabuły.

Zobacz 10 najgłośniejszych filmów WFF we Wrocławiu

Filmowcy nie omijają Wrocławia. Nadal powstają tu duże kinowe produkcje, dokumenty i seriale. Tu kręcił „Most szpiegów” Steven Spielberg, a latem 2015 roku kręcono sceny w Teatrze Muzycznym Capitol do serialu „Bodo”.

Zobacz Filmowy Wrocław!

W ostatnich dniach we Wrocławiu pracowała ekipa realizującą we Wrocławiu odcinek podróżniczego programu telewizyjnego „Polska filmowa”, który powstaje na zlecenie CANAL+ DISCOVERY. 10-odcinkowa seria reżyserowana przez Kristoffera Rusa, z prowadzącym-przewodnikiem aktorem Rafałem Zawieruchą, przywołując polskie filmy i seriale, zarówno kultowe, jak i te zapomniane, odwiedza filmowe miejsca na mapie Polski, zapraszając do rozmowy związanych z ich realizacją gości. Premiera 10-odcinkowej serii odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o godz. 21, a wrocławskie lokacje i tytuły zobaczyć będzie można w szóstym odcinku programu. Wrocławska Komisja Filmowa przyczyniła się do realizacji tej produkcji.

Wśród gości, którzy zechcieli podzielić się swoimi wspomnieniami na temat filmowego Wrocławia znaleźli się także: Jan Nowicki, grający w naszym mieście między innymi w „Anatomii miłości” Romana Załuskiego, „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego czy „Fundacji”  Filipa Bajona, aktor Wojciech Solarz opowiadający o realizacji poświęconych akcji wrocławskiego oddziału Solidarności „80 milionach” Waldemara Krzystka czy Radosław Ładczuk, autor zdjęć do „Sali samobójców” Jana Komasy. Na potrzeby programu udało nam się wspólnie z Sylwestrem Chęcińskim odwiedzić podwrocławskie Dobrzykowice i domy Karguli i Pawlaków, zrealizować nawiązujące do „Sali samobójców” sceny w Operze Wrocławskiej i budynku NOT-u, a także nagrać rozmowy Janem Nowickim i Wojciechem Solarzem przy świeżo wyremontowanym Bulwarze Xawerego Dunikowskiego.

W najbliższych tygodniach będzie również realizowany osobny odcinek poświęcony filmom nakręconym na Dolnym Śląsku.

Zgłoś uwagę