52. Festiwal Wratislavia Cantans. Polecamy 5 koncertów

Wybór jest niełatwy, bo podczas tegorocznej 52. edycji Festiwalu Wratislavia Cantans przygotowany przez Giovanniego Antoniniego program ma wyjątkowe walory, a został skomponowany z uwzględnieniem dwóch ważnych rocznic – 450. urodzin Claudia Monteverdiego oraz 25. śmierci Oliviera Messiaena. Koncerty z dziełami tych dwóch mistrzów będą wielkimi wydarzeniami festiwalowymi. Na wszystkie są jeszcze bilety.

  • gardiner wratislavia cantans 2017

    John Eliot Gardiner

  • giovanni antonini, wratislavia cantans 2017

    Giovanni Antonini

  • marzena diakun, wratislavia cantans 2017

    Marzena Diakun


Monteverdi operowy

Johna Eliota Gardinera nie trzeba specjalnie przedstawiać, bo brytyjski dyrygent nie tylko jest przez wrocławian uwielbiany za wybitne dokonania w dziedzinie muzyki dawnej (a zwłaszcza interpretacji bachowskiej spuścizny), ale też ma z naszym miastem bezpośrednie związki. Jakie? Przeczytacie w John Eliot Gardiner ma swoją tablicę pamiątkową przed NFM. Podczas dwóch wieczorów – 7 i 8 września poprowadzi koncertowe wykonanie opery „Powrót Odyseusza do ojczyzny” mistrza baroku i jednocześnie ojca formy operowej – Claudia Monteverdiego. Dla fanów kompozytora i dyrygenta ( o znakomitych wykonawcach nie wspomniawszy) – lektura obowiązkowa. Warto dodać, że sir John Eliot właśnie w NFM zarejestruje nagranie i zostanie ono wkrótce wydane na płytach (całość trwa ponad 200 minut!).

Koncert: Monteverdi – Il ritorno d’Ulisse in patria

Koncert: Monteverdi – Il ritorno d’Ulisse in patria

Koncert / Klasyczna
Termin od 7 września 2017 do 8 września 2017

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Marzena Diakun dyryguje Messiaenem

Absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej i laureatka 30 Kreatywnych Wrocławia robi światową karierę (dopiero zakończyła asystenturę w Orchestre Philharmonique de Radio France, wspiera ją Marin Alsop, jedna z najsłynniejszych kobiet dyrygentek), sukcesywnie pracuje nad poszerzeniem repertuaru. Na festiwalu poprowadzi wyjątkowy koncert z utworami francuskiego mistrza Oliviera Messiaena oraz premierowym dziełem jego wrocławskiej uczennicy, profesor Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Niekwestionowane wydarzenie.

Koncert: Et exspecto resurrectionem

Koncert: Et exspecto resurrectionem

Koncert / Klasyczna
Termin 11 września 2017 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Moniuszkowska perełka

Intrygujący wieczór z utworem, który Andrzej Kosendiak niejako odkrywa na nowo, bo kantaty „Widma” inspirowanej mickiewiczowskimi „Dziadami” (księgą II) nie tylko posłuchamy, ale także obejrzymy na scenie (inscenizację przygotował Paweł Passini. – Zadaliśmy sobie pytanie w ciemności własnej, osobistej, dzisiejszej – jakie widma mogłyby się nam ukazać. I przyszły do nas ofiary wojny, tej ostatniej w Syrii, ale i tych wcześniejszych, równie bestialskich i bezsensownych – zapowiada reżyser. Może koncert sprawi, że, dla niektórych, muzyka Moniuszki, często znielubiana, stanie się intrygująca.   

Koncert: Moniuszko – Widma

Koncert: Moniuszko – Widma

Koncert / Klasyczna
Termin 12 września 2017 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Francuski mistrz czyta włoskich kompozytorów

Na ponowną wizytę zespołu Le Concert Spirituel z jego charyzmatycznym liderem Hervé'em Niquetem przyszło nam we Wrocławiu czekać dobrze ponad dekadę. Wówczas wystąpił ze swoją formacją i z programem, w którym dominowała muzyka francuskiego mistrza baroku Marca-Antoine'a Charpentiera. Tym razem będzie uwodził publiczność (co do tego nie mażadnych wątpliwości) utworami włoskich kompozytorów XVI i XVII wieku, a są wśród nich wielcy Giovanni Pierluigi da Palestrina i Claudio Monteverdi.   

Mistrzostwo włoskiej polifonii

Mistrzostwo włoskiej polifonii

Koncert / Klasyczna
Termin 15 września 2017 19:00

Miejsce Kościół polskokatolicki pw. św. Marii Magdaleny

Zobacz

Pasja Telemanna

Jeden z ostatnich koncertów tegorocznego festiwalu, a zarazem jeden z najbardziej wyczekiwanych z arcyciekawym programem (barokową pasją wybitnego kompozytora niemieckiego Georga Philipa Telemanna) i fenomenalną obsadą (pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego zagra jego Il Giardino Armonico, zaśpiewają soliści i dwa chóry NFM). Przeżycia mistyczne i artystyczne gwarantowane!

Telemann – Brockes-Passion

Telemann – Brockes-Passion

Koncert / Klasyczna
Termin 16 września 2017 20:00

Miejsce Kościół polskokatolicki pw. św. Marii Magdaleny

Zobacz
Zgłoś uwagę