Festiwal World Music Days we Wrocławiu

Prestiżowa impreza muzyki współczesnej od 3 do 12 października

 • World Music Days 2014

  World Music Days, czyli Światowe Dni Muzyki...współczesnej

 • Sławomir Kupczak

  Sławomir Kupczak komponuję Symfonię na 100 motocykli/fot. Mat. pras.

 • Ewa Michnik

  Ewa Michnik, dyrektor artystyczna festiwalu/fot. wroclaw.pl

 • Andrzej Kosendiak

  Andrzej Kosendiak, dyrektor artystyczny festiwalu/fot. wroclaw.pl

 • Elżbieta Sikora

  Kompozytorka Elżbieta Sikora, przewodnicząca jury podczas World Music Days/fot. wroclaw.pl


Aż 130 utworów współczesnych, a wśród nich symfonia na 100 motocykli, opera z dwoma przystojnymi śpiewakami-gitarzystami i koncert na dwa statki i sto syren okrętowych. Muzyka nova wcale nie musi być nieprzystępna, a Wrocław będzie w październiku gospodarzem jednego z najważniejszych na świecie festiwali – World Music Days (Światowe Dni Muzyki), którego tegoroczna edycja odbędzie się właśnie we Wrocławiu.  

Światowe Dni Muzyki – festiwal z tradycjami

World Music Days (organizowany od 1923 roku) jest pomysłem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM). Organizacja ma swoje placówki na całym świecie (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zostało założone przez samego Karola Szymanowskiego już w 1923 roku) i to właśnie tam trafiają utwory współczesnych kompozytorów z danego kraju. Spośród nich jury ISCM wybiera te najciekawsze, które są potem prezentowane w ramach World Music Days (na wrocławską edycję nadesłano aż 500 partytur! Zakwalifikowano 70).

Wrocław gospodarzem World Music Days

Miasto będące w danym roku organizatorem festiwalu (Warszawa była nim trzykrotnie – w 1939, 1968 i 1992 roku) ma dodatkowo niepowtarzalną okazję pokazać najciekawszych polskich twórców muzyki współczesnej. Wrocław wykorzysta ten potencjał. Publiczność z całego świata usłyszy kompozycje m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Krauzego, Agaty Zubel („Not I”, który wygrał Nagrodę Polonica Nova). Tomasz Praszczałek (pseudonim Prasqual) napisał utwór do poezji zmarłego Tadeusza Różewicza, a wrocławski kompozytor Sławomir Kupczak stworzył symfonię, w której zagra 100…motocyklistów (będzie też gitarzysta TSA Andrzej Nowak). O projekcie piszemy tutaj

– Festiwal to niezwykle ważne wydarzenie dla naszego miasta, będziemy gościć wybitnych twórców i wykonawców muzyki współczesnej z całego świata, a festiwal współtworzą instytucje muzyczne Wrocławia, organizacje pozarządowe, szkoły i wrocławskie festiwale – podkreśla Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia.

World Music Days – opery i koncerty

Organizatorem Festiwalu World Music Days w 2014 roku jest Miasto Wrocław (Wydział Kultury Urzędu Miejskiego) oraz Europejska Stolica Kultury 2016. Współorganizatorami natomiast m.in. Narodowe Forum Muzyki i Opera Wrocławska. Dyrektorami artystycznymi tegorocznej edycji są Andrzej Kosendiak i Ewa Michnik – odpowiadają za program – zaplanowanie koncertów i spektakli. Czeka nas wiele atrakcji. Ewa Michnik zwraca uwagę m.in. na premierę sceniczną opery „Anioły w Ameryce” słynnego węgierskiego kompozytora Petera Eötvösa. – To zupełnie inny utwór niż tradycyjne opery, pomyślany na scenę na Broadwayu, stąd wszyscy soliści muszą śpiewać z mikroportami i do wykonania potrzebni są bardziej musicalowe głosy, a dwóch głównych bohaterów musi być bardzo przystojnych, umieć grać na gitarze – wylicza Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej i dyrektor artystyczna World Days Music.

Andrzej Kosendiak jest odpowiedzialny za organizację 15 koncertów i instalację, w festiwalu wezmą udział zespoły związane z Narodowym Forum Muzyki – Kwartet Lutosławskiego, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej (już jako Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki), Chór Filharmonii Wrocławskiej (także pod szyldem Narodowego Forum Muzyki).

World Music Days – ciekawostki z programu

Program World Music Days jest wyjątkowo bogaty, każdy dzień pomiędzy 3 a 12 października zaplanowano precyzyjnie. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Oprócz tradycyjnych koncertów z utworami kompozytorów z całego świata na II Symfonię na sto motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę Sławomira Kupczaka (w sobotę 11 października o 15.00 na parkingu przy Narodowym Forum Muzyki). Wśród niekonwencjonalnych projektów są też Table around Cage (swoje wersje utworów Johna Cage’a przedstawi formacja Karbido – środa 8 października o 21.00 w Teatrze Współczesnym), Laptop vs. Folk Ensemble Battle oraz potańcówka oberkowa (poniedziałek 6 poździernika, godz. 20.00, Pasaż Pokoyhof), czyli wrocławskie trio laptopowe kontra Kapela Braci Dziobaków. Wrocławianie posłuchają także koncertu na dwa statki i sto syren okrętowych w sobotę 4 października o 21.00 na Bulwarze Włostowica. Dla najmłodszych sporą atrakcją może być opera dziecięca „Mucha Cokotucha”, którą milusińscy z Autorskiego Przedszkola Niepublicznego „Król Maciuś” i Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Leonardo da Vinci” zaśpiewają i zagrają w całości po rosyjsku (piątek, 3 października o 11.00 w Firleju). – Jestem pewna, że uczestnicy festiwalu i konferencji międzynarodowych wyjadą z Wrocławia w przekonaniu, że warto do nas przyjeżdżać i że wrócą w 2016 roku do Europejskiej Stolicy Kultury – mówi wiceprezydent Anna Szarycz.

Festiwal World Music Days (Światowe Dni Muzyki) potrwa od 3 do 12 października we Wrocławiu i w Zamku Książ. Pełny program imprez można znaleźć na stronie www.worldmusicdays2014.pl

Magdalena Talik  

Zgłoś uwagę