„Dziecinada” po raz piąty, czyli Festiwal Teatrów dla Dzieci

Dzieci to najbardziej wymagający widzowie i najsurowsi krytycy, zwłaszcza te wychowane w czasach szybkiego dostepu do informacji. Dlatego właśnie teatr dla nich musi być nie tylko pieczołowicie przygotowany, ale i błyskotliwie zagrany od pierwszej do ostatniej sceny. Pamietają o tym organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”, którzy po raz piąty zaprosili zespoły z całego świata (m.in. z Anglii, Danii, Iranu). Start imprezy 20 września, a bilety za jedyne 8-10 zł.


Inauguracja przy zaczarowanym stole

W ubiegłym roku, podczas Europejskiej Stolicy Kultury 2016 edycja „Dziecinady” miała ciekawą inaugurację ze spektaklem Kliniki Lalek, która zaangażowała także młodych akrobatów, więc mali widzowie z zachwytem obserwowali ekwilibrystyczne wyczyny niewiele od nich starszych dzieci. W tym roku Klinika Lalek oraz Wrocławski Teatr dla Dzieci przygotowały przedstawienie „Zaczarowany stół”. Bohaterami będą wszyscy ci, którzy na codzień korzystają z gościnności stołu – Księżniczka Cukiernica Słodka, Król Dzban Wielki, Królowa Kaneczka i Dwór Filiżanek, a będą poszukiwać Księżniczki Cukiernicy Słodkiej. 

5. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”

5. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”

Spektakl / Dla dzieci / Teatr lalek
Termin od 20 września 2017 do 24 września 2017

Miejsce Impart

Zobacz

A to nie wszystko. – Zaprosiliśmy najlepsze przedstawienia, jakie udało nam się znaleźć, a niełatwo o produkcję na dobrym poziomie, w której będzie odpowiedni przekaz i dzięki któremu dzieci się czegoś nauczą – przyznaje Wiktor Wiktorczyk, szef festiwalu. Oprócz akcentu wrocławskiego będą sąsiedzkie – zespół Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry w spektaklu „Coś na ząb” sprawi, że mycie zębów stanie się dla najmłodszych prawdziwą przyjemnością (a pokaz odbędzie się zarówno z audiodeskrypcją, jak i w języku migowym!). Baj Pomorski z Torunia przeniesie nas w świat lasu i leśnych znajomych (myszki i innych zwierzątek). – Scenografia została wykonana z prawdziwych elementów lasu, więc wszystko będzie pachniało jodełką – opowiada Wiktoria Wiktorczyk, jedna z organizatorek Dziecinady.

Goście z zagranicy

Oxford Pocket Theatre, czyli Oksfordzki Teatr Kieszonkowy przywiezie „Makbeta”, jak na Wielką Brytanię przystało (wersje ma być bardziej lekka i nawet dowcipna), Yasna Group z Iranu mają baśniowy „Muzyk, który zagrał księżyc” z królem Morza, małą Rzeczką i grajkiem, który się w niej podkochuje. Austriacki Toihaus Theater i jego „K jak Kameleon” to projekt z wielkich rozmiarów książką-rozkładanką. Słoweński Teatr Lalek z Mariboru ma propozycję dla maluchów („Małe niebieskie, małe żółte”). Będzie także spektakl od naszych najbliższych zagranicznych sąsiadów – Czechów. Czeski Teatr Drak przywiezie niemy spektakl „Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa” poświęcony słynnemu francuskiemu iluzjoniście. Zamorscy aktorzy z duńskiej formacji Teatr Batida zaprezentują „Człowieka zwanego Rolexem”. – To aktorzy-muzycy, którzy grają na instrumentach niczym cygański zespół, a zrobili spektakl o upadku komunizmu, więc to super okazja, by dzieci poznały także trochę historii – zachęca Wiktoria Wiktorczyk.   

Czy dzieci lubią teatr

– Rzadko chodzę do teatru, dlatego festiwal to dla mnie rarytas, pewnie zaciągnę mamę i tatę, może być tylko kiepsko z czasem – przyznaje Jonasz, który wybiera się na piątą edycję Dziecinady i jest zachwycony tym, że będzie Szekspir w wersji dla dzieci. Inny z małych fanów festiwalu uważa, że dzieci są jednak bardziej wymagającymi widzami od dorosłych, bo są bardziej ciekawe wszystkiego, chciałyby się wiele dowiedzieć. Spektakle odbywać się będą o dwóch porach – rano i popołudniem na scenie Impartu. Dla grup zorganizowanycyh pojedynczy bilet w cenie 8 zł, pojedyncze za 10 zł, czyli na każdą kieszeń. Festiwal startuje 20 września i potrwa do 24 września.

Darmowe spektakle dla dzieci

Zaplanowano także wydarzenia towarzyszące – warsztaty (m.in. o bezpieczeństwie na drodze dla najmłodszych, gdzie nauczą się, jak być uczestnikiem ruchu), dyskusję o teatrze dziecięcym.

Będą także darmowe spektakle dla dzieci w centrum, a przede wszystkim dalej od Rynku, na Strachocinie i na Brochowie. – Staramy się dotrzeć w te miejsca, gdzie wielka sztuka nie jest obecna na codzień – zapowiada Wiktoria Wiktorczyk.

23.09 | 15:00-18:00
DZIECINADA W PLENERZE
Wędrujące Lalki Pana Pejo
PępoLINA
Pina Polar
warsztaty, animacje, teatralne zabawy
Park Strachociński, ul. Włościańska 250
wstęp wolny

24.09 | 15:00-17:00
DZIECINADA W PLENERZE
Teatr Lalka w Trasie
Yasna Group
Circo Matrioszka
warsztaty, animacje, teatralne zabawy
Brochów, ul. Koreańska 1A, przy instalacji Fotoplastykon
wstęp wolny

22.09 | 18:00
DZIECINADA W PLENERZE
MOONSTERS
Wędrowne Lalki Pana Pejo, Rosja
Plac Solny
wstęp wolny

Zgłoś uwagę