Festiwal Nowe Horyzonty 2018: Nagrody przyznane

Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty dla filmu „Holiday” Szwedki Isabelli Eklöf, Nagroda Publiczności dla obrazu „Siedzący słoń” Chińczyka Hu Bo, zaś przyznana w tym roku po raz pierwszy Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla młodej reżyserki Zuzanny Grajcewicz za „Wycinkę”. Gala zamknęła festiwal oficjalnie, ale ostatnie seanse jeszcze w niedzielę.

 • nowe horyzonty 2018 grand prix

  Ali Abbasi z Grand Prix festiwalu, które odebrał za nieobecną Isabellę Eklöf, reżyserkę zwycięskiego filmu „Holiday”/fot. Festiwal NH

 • nowe horyzonty 2018 grand prix

  Ali Abbasi z Grand Prix festiwalu, które odebrał za nieobecną Isabellę Eklöf, reżyserkę zwycięskiego filmu „Holiday”/fot. Festiwal NH

 • nowe horyzonty 2018 grand prix

  Isabella Eklöf, reżyserka zwycięskiego filmu „Holiday” przesyła podziękowania/fot. Festiwal NH

 • Nowe Horyzonty 2018 nagroda publiczności

  Nagroda Publiczności – film „Siedzący słoń”

 • nowe horyzonty 2018

  Nagrodę im. Zuzanny Kolskiej wręczają Zuzannie Grajcewicz Jan Jakub Kolski i Grażyna Błęcka-Kolska/fot. Festiwal NH


Grand Prix dla „Holiday”

Zwycięzcę spośród 12 filmów w najważniejszym konkursie festiwalu wybierało pięcioosobowe jury – z przewodniczącym, reżyserem Fredem Kelemenem na czele, reżyserami Valeską Grisebach, zeszłoroczną laureatką Grand Prix za „Western”, Anną Jadowską, Michałem Marczakiem i producentką Claudią Landsberger. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że „Holiday” to film, który bez zbędnego sentymentu i w niepokojący sposób odsłania mechanizmy konformizmu i zależności widzianej oczami kameleona, głównego bohatera, manewrującego w świecie pełnym chciwości. Mocna, bezbłędna i przekonująca praca reżyserki.

Szwedki Isabelli Eklöf nie było we Wrocławiu (z Helsinek, gdzie pracuje teraz nad nowym projektem nagrała natomiast film z podziękowaniem i prosiła o toast polską wódką), zaś na scenie statuetkę projektu profesor Małgorzaty Dajewskiej odbierał jej były mąż i współpracownik, Ali Abbasi, który żartował, że może w związku nie wszystko im wyszło, ale uważa Isabellę za wielki talent i kocha ją, tak, czy owak. 

Nagroda Publiczności ze wzruszeniem

Widzowie zdecydowali, że spośród wielu filmów najbardziej spodobał im się „Siedzący słoń” Chińczyka Hu Bo. – Jestem dumny z publiczności, bo to czterogodzinny film, który nie jest łatwy. Zobaczyliśmy go na Festiwalu w Berlinie i natychmiast zdecydowaliśmy, że to tytuł do naszego konkursu – podkreślał Roman Gutek.

Już podczas Berlinale było wiadomo, że Hu Bo, 29-letni powieściopisarz, który został reżyserem, nie nakręci kolejnego filmu. W październiku ubiegłego roku popełnił samobójstwo realizując tylko jeden pełnometrażowy film, właśnie „Siedzącego słonia”. Roman Gutek łamiącym się głosem przeczytał list-wspomnienie Béli Tarra, węgierskiego reżysera, mentora Hu Bo. – Gdy go poznałem wiedziałem, że to jest to. (...) W jego oczach widać było niezwykle silną osobowość.(...)Nie akceptował świata i świat go nie akceptował – napisał Béla Tarr.

Nagroda im. Zuzanny Kolskiej

Zuzanna Jagoda Kolska, córka aktorki Grażyny Błęckiej-Kolskiej i reżysera Jana Jakuba Kolskiego była wolontariuszką Nowych Horyzontów, zginęła w wypadku samochodowym w drodze na festiwal w 2014 roku. Od tego roku jej rodzice ufundowali specjalną nagrodę jej imienia przyznawaną najmłodszycm festiwalowym artystom. Pierwszą laureatką została Zuzanna Grajcewicz za dokument „Wycinka” o Teatrze Polskim w podziemiu.

Przyszłoroczna 19. edycja Nowych Horyzontów potrwa od 25 lipca do 4 sierpnia.Zgłoś uwagę