Festiwal Musica Electronica Nova 2016. Po raz pierwszy w NFM

Podczas siódmej edycji Musica Electronica Nova tradycyjne koncerty będą w mniejszości, ale za to szykuje się prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel dla słynnego paryskiego Ensemble Intercontemporain. Najwięcej uwagi poświęcone będzie muzycznym portretom miast. Zaproszeni badacze miejskiej fonosfery pokażą swoje nagrania, dzięki którym, siedząc w NFM, znajdziemy się w Berlinie, Oslo, czy Warszawie.

  • ensemble intercontemporain

    Ensemble Intercontemporain zagra nowy utwór Agaty Zubel

  • Stacja metra z Oslo, portret miasta podczas festiwalu

  • Widok z Paryża, a dźwiękowy portret miasta podczas festiwalu


Hasło 7. Musica Electronica Nova jest wzrastanie. Termin kojarzony bardziej z biologią? Niekoniecznie, zwłaszcza że w muzyce wzrastanie polegać może na tym, że od ciszy przechodzimy do dźwięku, a z dźwięku rodzi się potem cały utwór. Taką koncepcję poznają dzieci podczas specjalnych sesji w kinie dźwięku (zaplanowano 4 sesje, na trzy z nich - 20-22 maja są jeszcze bilety). Dla dorosłych szczególnym kinem dźwięku będą muzyczne portrety miast. Zaproszeni kompozytorzy, zbieracze dźwięków i kronikarze muzyczni z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Paryża, Barcelony, Oslo, Berlina, Wilna, Tallinna zaprezentują nagrania miejskiej fonosfery. Każde z wymienionych miast ma swoją, charakterystyczną.

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się specjalne instalacje "Germination" (Wzrastanie) organizowane - tu uwaga!- przez Jeana-Luca Herve'a z pomocą elektroniki z legendarnego paryskiego studia IRCAM oraz z pomocą wrocławskich naukowców z Instytutu Architektury Krajobrazu wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W performansie autorzy chcą pokazać, że na placu Wolności rację bytu mają nie tylko wielkie gmachy, ale i przyroda.

7.  Musica Electronica Nova WZRASTANIE

7. Musica Electronica Nova WZRASTANIE

Koncert / ESK / Muzyka
Termin od 19 maja 2016 do 22 maja 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
Zgłoś uwagę