Festiwal Millennium Docs Against Gravity: Edycja wrocławska w maju

Millennium Docs Against Gravity to obecnie nie tylko największy, ale i cieszący się ogromnym prestiżem festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Widzowie tegorocznej 14. edycji (12-21 maja) obejrzą 14 filmów z konkursu głównego, ale to zaledwie ułamek ponad 100 produkcji dokumentalnych, jakie będzie można obejrzeć w ramach festiwalu. Motto „Oderwij się!” w kontekście repertuaru brzmi zachęcająco!


Dokumenty, które opisują nasz świat

Festiwal to fantastyczna okazja, by zobaczyć filmy, w których dyskutuje się o problemach świata, często tych najbardziej aktualnych i palących, czasem ukrytych i niewygodnych. W przypadku dokumentów kraj, w którym je wyprodukowano nie decyduje o mniejszej oglądalności. Tu Hollywood nie ma monopolu. Zachwycają natomiast obrazy z krajów, jakich czasem nie kojarzymy z wielką kinematografią (Austria najlepszym przykładem). – Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym. Kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi, unikalny na skalę światową festiwal, odbywający się równolegle w pięciu miastach i to, co spaja te elementy- szacunek do widza – podkreśla Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

14. Millennium Docs Against Gravity

14. Millennium Docs Against Gravity

Termin od 12 maja 2017 do 21 maja 2017

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Jednym z festiwalowych hitów (film znalazł się w konkursowej czternastce) będzie, z pewnością, nowy dokument Ulricha Seidla „Safari”, w którym reżyser podgląda austriackich myśliwych na polowaniu w afrykańskim rezerwacie.

Warto obejrzeć nowy obraz Raoula Pecka (także w konkursie), swoistą kronikę trwającej wiele lat walki Afroamerykanów w USA o ich prawa.

Nagrody festiwalu

Zwycięski film w konkursie głównym wybierze warszawskie jury w składzie: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska, ale swoją nagrodę będzie miała także edycja wrocławska. Grand Prix Dolnego Śląska przyzna jury w składzie: Agnieszka Wolny-Hamkało, Robert Gonera i Konrad Imiela.

Zgłoś uwagę