Festiwal Dramatu w Teatrze Współczesnym

Początek grudnia w WTW to czas na spotkanie z nową, polską dramaturgią. Przez sześć dni będzie można zobaczyć jedne z najlepszych realizacji polskich sztuk współczesnych, wybrać się na czytania performatywne i spotkania z twórcami.


- Festiwal Dramatu zamyka nasz kilkuletni projekt „Strefy kontaktu”, w ramach którego m.in. ogłosiliśmy zamknięty konkurs dramatopisarski i wystawiliśmy nagrodzone teksty – przypomina Tatiana Drzycimska, rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

- Festiwal robimy dla wrocławskiej publiczności. Nasze zainteresowanie skupiło się na tekście, w którym w ostatnim czasie dokonała się artystyczna i awangardowa zmiana – mówi Ryszard Nowak, zastępca dyrektora WTW. – Festiwal składa się z trzech nurtów: spektakli, czytań i spotkań z twórcami.

W ciągu sześciu dni zobaczymy osiem spektakli z teatrów z Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Bukaresztu i Wrocławia. Z zaskakującą inscenizacją „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Radu Afrima przyjedzie Teatr Narodowy z Bukaresztu. – Rumunii wplatają w spektakl wątki ze swojej historii, a dramat Masłowskiej staje się przez to uniwersalny – mówi Katarzyna Migdałowska, sekretarz Festiwalu Dramatu.

Spektakl Teatru Polskiego z Bydgoszczy „Wojny, których nie przeżyłam” Agnieszki Jakimiak i Weroniki Szczawińskiej opowiada o wojnach, które obserwujemy na ekranach telewizorów i o ich wpływie na nasze życie. Dzika Strona Wisły i spektakl „Żołnierz polski” to rodzaj one man show. – Nie jest to jednak rodzaj kabaretu improwizowanego, ale specjalnie napisany tekst, który nawiązuje do tego rodzaju sztuki – podkreśla Ryszard Nowak.

Zobaczymy też produkcję Narodowego Starego Teatru z Krakowa „Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!” duetu Paweł Demirski, Monika Strzępka. Stworzona na kanwie „Nie- boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego sztuka pokazuje współczesne problemy. – Doprawiona humorem i precyzją sceniczną Moniki Strzępki – dodaje Katarzyna Migdałowska.

Teatr Żydowski z Warszawy przywozi „Aktorów żydowskich” – spektakl napisany na podstawie spotkań i opowieści aktorów Teatru Żydowskiego przez Michała Buszewicza. Aktorzy opowiadają jak to jest być nieżydowskim aktorem w żydowskim teatrze, rozprawiają się ze swoimi demonami i opowiadają zabawne historie.

Zobaczymy też dwie własne produkcje WTW, nagrodzone w konkursie dramatopisarskim „Silesia, Silentia” Lidii Amejko i „Garnitur prezydenta” Maliny Prześlugi.

W ramach czytań performatywnych posłuchamy „Łzawych zjaw roku pamiętnego” Bogusława Kierca, „Sztuki mięsa” Weroniki Murek (reżyseruje Agata Duda-Gracz, czytają aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy), „Wściekłości” Artura Pałygi, „Apokalipsy” Mikołaja Śpiewaka.

Spektakle będą pokazywane we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w Teatrze Polskim i na Scenie Ciśnień w Capitolu. Festiwal odbywa się w ramach ESK Wrocław 2016.

FESTIWAL DRAMATU

FESTIWAL DRAMATU

Spektakl / ESK
Termin od 1 grudnia 2016 17:00 do 6 grudnia 2016 19:15

Miejsce Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Zobacz
Zgłoś uwagę