wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. EZN na praktykach zawodowych w Bolonii

Elektroniczne Zakłady Naukowe (EZN) po raz pierwszy wysłały tak liczną grupę młodzieży na praktyki zagraniczne. Włoscy pracodawcy pod wrażeniem umiejętności młodych wrocławian.

Reklama

Great, gifted, bravissimi (świetni, utalentowani, znakomici) – to najczęstsze określenia kierowane przez włoskich pracodawców pod adresem stażystów z Wrocławia. Aż trzydziestu uczniów z trzecich klas technikum (głównie informatyków, ale także elektroników i mechatroników) zatrudniono w 13 przedsiębiorstwach, korporacjach i rodzinnych firmach w Bolonii.

Pracodawcy w rozmowach z opiekunami uczniów podkreślali  zaangażowanie, pracowitość, a nawet punktualność praktykantów. Niektórzy chętnie przyjęliby naszych uczniów na dłużej, część zaproponowała im pracę podczas przyszłych wakacji.

Porównanie z praktykantami innych narodowości wypadło na korzyść polskiej młodzieży, która zabłysnęła kreatywnością, umiejętnościami zawodowymi  i chęcią uczenia się.

Finansuje Unia Europejska 

Projekt „Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów EZN” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Erasmus+. Ma on głównie na celu poprawę mobilności zawodowej uczniów poprzez lepsze przygotowanie ich do pracy. Stażyści otrzymują dokumenty potwierdzające zdobyte kompetencje zawodowe.

Praktyki zagraniczne dla trzecioklasistów z EZN odbyły się w maju. Młodzież – przez miesiąc komunikowała się w pracy po angielsku - doskonaliła język, a nawet nauczyli się podstawowych zwrotów po włosku.

Projekt obejmował też atrakcje kulturalne – uczniowie współzawodniczyli w grze miejskiej w Bolonii, zwiedzili Florencję, Wenecję i San Lukę. Pierwsze doświadczenia zawodowe okazały się sporym treningiem kompetencji społecznych i interpersonalnych. Do tego pobyt we Włoszech był dla większości chłopaków szkołą samodzielności: z dala od mamy trzeba było samemu gotować, prać, robić zakupy. Uczniowie w obcym kraju dojeżdżali do pracy (niektórzy półtorej godziny w jedną stronę), musieli nie zgubić się w nowym mieście, gospodarować stypendium. Takie doświadczenia pomagają uwierzyć we własne siły i rozwinąć skrzydła. Włochy opuszczali z nieskrywanym żalem. 

Danuta Michalska nauczyciel EZN 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl